Yemeğin Yanında Yoğurt Tüketirseniz Bakın Neler Olur?

Yoğurt, bolca kalsiyum ve protein içeren özellikle kemik sağlığı için son derece önemli olan besinlerden biridir. Her yemeğin yanına yakışan lezzeti sayesinde onu bolca tüketmek oldukça kolaydır. O halde ne duruyorsunuz, onu her öğünde bir seçenek olarak en yakınınızda bulundurun.

Bakın, yoğurt her öğünün yanında bulunursa size ne faydalar ile teşekkür edecek! İşte yemek yanında tüketilen yoğurdun sağladığı 7 fayda.

1. Böbrek Dostudur

Yoğurt; besin aralarında tüketildiğinde böbrek sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur, böbreklerin daha iyi çalışmasını ve görevlerini daha doğru tamamlamasını sağlar. Kısacası yoğurt, böbreklerin en doğal ilaçlarından biridir.

yogurt

2. Kan Şekerini Düzenler

Yoğurt, taze meyveler ile birlikte tüketildiğinde meyvelerin içinde bulunan zararlı şeker miktarının dengelenmesini sağlayarak vücutta yağa dönüşmesini engeller. Böylece hem doyurucu hem de hafif bir öğünü gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

yogurt3

3. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Yoğurt, yağ yakmaya yardımcı olan en iyi dostlardan biridir. Yapılan birçok araştırmada düzenli olarak yoğurt tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yaklaşık %20 oranında daha hızlı kilo verdiği saptanmıştır. Yemeğin yanında yoğurt tüketerek, alınan yağ miktarının doğru bir şekilde çözülüp vücutta birikmesini önleyebilirsiniz.

evde-yogurt-nasil-yapilir

4. Kemik Erimesini Önler

Yemeklerin yanında yer verdiğiniz yoğurt, adeta ileriye yönelik bir yatırımdır. Düzenli olarak yoğurt tüketimi sayesinde yaşlandığınızda daha sağlıklı bir iskelet yapısına sahip olur, kemik erimesi gibi problemler yaşamazsınız.

yogurt

5. Tansiyonu Dengeler

Yemeklerin yanında tükettiğiniz yoğurt sayesinde tansiyonunuzun aniden yükselmesine engel olabilir daha sağlıklı bir ömür geçirebilirsiniz.

Ev Yapımı Yoğurt

6. Sindirimi Rahatlatır

Her öğünde yoğurt tüketerek adeta bağırsaklarınızı doğal bir ilaç ile temizlemiş olursunuz. Yoğurdun içerisinde bulunan laktobasillus bulgaricus, bağırsak hareketini artıran ve hiçbir besinde bulunmayan özel bir bakteridir. Bu bakteri ve laktik asitler sayesinde yoğurt, bağırsakların görevinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.

yoğurt

7. Tokluk Hissi Sağlar

Yemeğin yanında yer vereceğiniz yoğurt sayesinde daha az yiyerek kolayca doymanıza yardımcı olabilirsiniz. Özellikle yağsız bir yoğurt ile az kalorili, çok doyurucu bir öğün yaratabilirsiniz.