Yeni Bir Alternatif: Badem Sütünün 9 Faydası

Badem sütü, birçok insanın yeni yeni duymaya başladığı sağlıklı alternatiflerden biri. Özellikle vegan beslenme şeklinde sıkça tercih edilen, hayvansal özellikte olmayan, inek sütünün yerine tercih edilebilecek, sağlıklı ve çok faydalı bir seçenek. Gelin onu daha yakından tanıyalım ve faydalarını birlikte inceleyelim…

1. Kolesterol İçermez

Badem sütü, inek sütü gibi hayvansal olmadığı ve hafif bir seçenek olduğu için kötü kolesterole neden olmaz. Bu özelliği sayesinde sağlığına dikkat edenler için iyi bir seçenek olabilir.

2. Besin Değerleri Zengindir

Badem sütü; birçok mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Bu özelliği açısından çok besleyici bir seçenek olan badem sütü aynı zamanda gluten, laktoz gibi vücuda zarar veren özellikler içermez.

3. Kas Gelişimine Katkıda Bulunur

Badem sütü, yoğun miktarda B vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde kas gelişimine katkıda bulunur ve kasların daha güçlü olmasını sağlar.

4. Kalorisi Azdır

Badem sütü, inek sütüne göre çok daha hafif bir seçenektir. Az kalorisi sayesinde özellikle diyet yapanların tercih edebileceği en iyi seçenektir. Bir bardak badem sütünde yaklaşık 60 kalori olmasına rağmen oldukça besleyici bir yapısı vardır. Bu özellikleri ile tokluk hissi sağlar ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye büyük ölçüde yardımcı olur.

5. Göz Sağlığına Katkıda Bulunur

Badem sütü, yoğun miktarda A vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde göz sağlığına olumlu bir katkıda bulunur. Görme yetisinin daha iyi olmasına yardım eder, çeşitli göz hastalıklarının yaşanma riskini en aza indirir.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerdiği kaliteli besin değerleri sayesinde vücudun daha sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmasını sağlar. Vücudu çeşitli mikroplara karşı korur ve hastalıklardan uzak tutar.

7. Cilt Dostudur

Badem sütü, içeriğinde bol miktarda E vitamini barındırır. Cilt sağlığı için önemli olan E vitaminini badem sütünden edinerek cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlamak mümkündür.

8. Kolayca Hazırlanabilir

Badem sütünü evinizde, kendi ellerinizle kolayca hazırlayabilirsiniz. Böylece içinde hiç katkı maddesi olmayan tamamen sağlıklı bir süt tüketebilirsiniz.

9. Sindirimi Kolaydır

Badem sütü, inek sütü gibi laktoz içermez. Bu özelliği sayesinde mide ve bağırsakların rahatsız olmasını engelleyerek rahat bir sindirim süreci yaşatır. İçeriğindeki lifler sayesinde bağırsak duvarlarını korur, bağırsakların sağlıklı olmasını sağlar.