Yeni Haftaya Yakışacak: Evde Yapabileceğiniz 6 Sağlıklı Atıştırmalık

Evde atıştırmalık tarifler hazırlamak pek de alışılmış bir konsept değil. Genel olarak herkes atıştırmalık deyince dışarıdan alınıp yenen bir şey olarak algılıyor. Fakat artık zamanın değişmesiyle bu alışkanlıklar da yerini ev yapımı sağlı bırakıyor.

MigrosTV olarak evde yapabileceğiniz atıştırmalıkları sizler için araştırdık. Fakat korkmayın, atıştırmalık deyince kilo aldıran şeyler olarak düşünüyor olabilirsiniz, durum böyle değil. İşte size tamamen evde yapabileceğiniz 10 sağlıklı atıştırmalık!

Karışık Kuru yemiş Ezmesi

Farklı kuru yemişleri alıp blenderdan geçirip yapabileceğiniz bu sağlıklı ezmeler özellikle ekmeğin üzerinde sabahları size gereken enerjiyi verip size güne hazırlayacak cinsten. Tavsiyemiz fıstık ve bademi alıp blenderdan geçirmeniz ve içine çok az zeytinyağı ekleyerek karıştırmanız.

fıstık_ezmesi

Çilekli Ev Dondurması

Bir bardak çikolatalı soya sütünü alıp ¼ su bardağı Antep fıstığıyla karıştırın; karıştırdığınız kaba bir adet muz, sekiz adet doğranmış çilek ekleyin. Tüm içerikler bir araya gelince blenderdan geçirin ve karıştırın.

Dondurma kalıplarında veya istediğiniz kalıplarda yağlayıp dondurun.

Dondurmalı Meyve Salatası Tarifi

Elmalı Sandviç

Sandviç derken hemen aklınıza ekmek gelmesin, burada ekmek yerine büyük elma dilimleri kullanıyoruz. Elmaları dilimleyip içine karışık kuru yemiş ezmesi sürüyoruz, geri kalanına kuru üzüm ve istediğiniz şeylerden yerleştirebilirsiniz. Hem kalorisi az hem aşırı lezzetli.

Fıstık Ezmesi Tarifi

Sebzeli Soslu Kavanoz

Sebzeleri sosuna batırılmış olarak çantanıza atıp istediğiniz zaman tüketebilesiniz diye düşünülen bu atıştırmalık kesinlikle ağız sulandırıcı. Öncelikle bir kavanoz alıp içine istediğiniz sağlıklı sosu koyuyorsunuz, bizim önerimiz humus. Sonra sebzeleri alıp haşlayıp kavanozun içine koyuyorsunuz, böylece istediğiniz yerde sebzelerinizi humusa banıp yiyorsunuz!

Peynirli Kereviz Sapı Tarifi

Fırında Elma Cipsleri

Eğer daha önce fırında elma yemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söyleyebiliriz. Genel olarak elmayı bütünen fırında pişirmek çok vakit alıyor fakat ince ince dilimlerseniz 2 saatte harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu elma cipslerinden bol bol yapıp kurutup daha sonra istediğiniz yerde yiyebilirsiniz. İsterseniz üzerine tarçın da konulabilir.

elma_cipsi

Peynirli Baharatlı Popcorn

Dünyanın en basit ve en lezzetli atıştırmalıklarından biri. Şeker yerine peynirle patlattığınız mısırlar daha sonra çok çok az yağ ile gerçekten tadı damağınızda kalacak bir atıştırmalık lezzete dönüşüyor. Fakat buradaki önemli konu seçeceğiniz peynirin parmesana yakın olması, böylece yanmayacak ve lezzetini kaybetmeyecek.

Haşlanmış Süt Mısır Tarifi