Yeteri Kadar Su İçmediğinizin 6 İşareti!

Artık dillere pelesenk oldu; “Günde 2 litre su…” Demesi hoş ama içmesi zor olsa da sağlığımızı düşünüyorsak litrelerde sınır tanımamak lazım hele ki böbrekler de biraz tedirgin ise… Sizce yeteri kadar su içiyor musunuz? Eğer aşağıdaki belirtilerden birini yaşıyorsanız, sandığınızdan daha fazla su içmeniz gerekebilir.

su-icmenin-faydalari

Mesela…

1- Düzenli ağız kuruluğunuz varsa… İlla bir gece önce lahmacun yemiş ve rehavetinin tüm ağzınızı sarmış olması gerekmez… Ağzınızda her daim bir kuruluk varsa, bu yeteri kadar su içmediğinizin belirtisi olabilir.

kekikli_su

2- Cildiniz haddinden fazla kuruysa… Mevsimin de etkisi olabilir tabi ama sabah uyandığınızda gerginlik hissediyor ve dahası artık bu gerginlik pul pul olma yolunda ilerliyorsa, su içmek lazım tabi.

hassas_ciltler

3- Had safhada susuyorsanız. Yukarıda ağız kuruluğundan bahsetmiştik. Şimdi kastımız hani derler ya “içiniz yanıyorsa”… Sanki şerbetli bir tatlı yemişçesine susuyorsanız, vücudunuz ‘su’ diye bağırıyor olabilir.

4- Gözyaşınız kurumuşsa… Tabi sadece mutluluk için akmasını dileriz o ayrı. Ancak gözlerinizde yanma ve kuruluk varsa bu da bir ‘yetersiz su’ krizinin belirtisi olabilir.

Göz Damlası

5- Grip uzun süre sürüyorsa… Organlarımız su ile yağlanan bir makina gibidir. Düzenli sulamazsak kurur ve işlevini yitirmeye başlar. Bu da bağışıklık sistemimizin düşmesine ve daha çabuk hastalanmamıza yol açar ve beraberinde de uzun süren hastalıklar silsilesi… İçinizi karartmak gibi olmasın ama dost acı söyler.

sıcak_suyunun_faydaları

6- Daha fazla acıkıyorsanız… Vücudumuz susuzluğu açlık olarak algılayabilir ve yeme isteğimizi fazlalaştırabilir. Su içmek vücuttaki toksinleri attığı gibi, tok kalmamıza da yardımcı oluyor.

Gelin şu ‘pelesenk’e geri dönelim yazımızın sonunda, ne demiş uzmanlar; “Günde 2 litre”…

Sağlıklı günler!