Yeterince Su İçmediğinizi Gösteren 8 Belirti

Her açıdan daha sağlıklı bir bedene sahip olmamız ve organlarımızın görevini daha iyi bir şekilde yerine getirebilmesi için günde en az 2 litre su içmemiz gerekiyor. Eğer ki bu kurala uymazsanız vücudunuzda çeşitli problemler ile karşılaşabilir, ciddi sonuçlara yol açabilirsiniz. Bu durumu engellemek için vücudunuzun bazı sinyallerine daima açık olmanız gerekir. Peki ne gibi sinyaller? İşte vücudunuzun yeterli miktarda su alamadığını gösteren 8 belirti.

1. Ağız Kuruluğu

Yeterince su içmediğiniz gösteren en bariz belirti sık sık yaşadığınız ağız kuruluğudur. Gün içerisinde yeterince su içmediğiniz zaman içtiğiniz bir bardak su bile ağız kuruluğunuzun geçmesini sağlamıyorsa vücudunuz ciddi anlamda susuz kalmış demektir. Bunun için günde en az 2 litre su içmeyi düzenli hale getirmeniz şarttır.

suyun-faydalari

2. Koyu İdrar

Yeterli miktarda su içmediğinizde idrarınızın normalden çok daha koyu bir hale gelmesi, su içmediğinizin en güvenilir habercisidir.

gunde-kac-bardak-su-icilmeli

3. Kuru Deri

Cildinizin nemli olması için çeşitli kozmetik ürünleri kullanmaya özen gösterseniz de eğer ki yeterli miktarda su içmiyorsanız nemlendiricilerin en iyisini bile kullansanız sağlıklı bir sonuç almanız neredeyse imkânsızdır. Deriniz eğer ki pul pul dökülecek kadar bir kuruluğa sahipse acilen günlük tükettiğiniz suyu artırmanız gerekir.

suyun-onemi

4. Kabızlık

Günlük en az 2 litre su içerek yavaşlayan metabolizmanızı harekete geçirip sindiriminizin hızlanmasına yardımcı olursunuz. Eğer ki kabızlık problemi yaşıyorsanız yediklerinizin hazmını kolaylaştırmak için yeterli miktarda su içmeye özen göstermeyi ihmal etmeyin.

saglik

5. Nefes Kokusu

Herhangi bir sağlık problemiminiz olmamasına rağmen sürekli olarak bir nefes kokusundan şikâyet ediyorsanız asıl neden yeterli miktarda su içmiyor oluşunuz olabilir. Günde en az 2 litre su içerek nefes kokusunu kolayca yok edebilirsiniz.

su

6. İyileşmeyen Hastalık

Vücuttaki zararlı toksinlerin atılabilmesi için metabolizma yeterli miktarda suya ihtiyaç duyar. Eğer ki bir soğuk algınlığını bile kolayca atlatamıyor uzun süre hasta dolaşıyorsanız vücudunuz bol miktarda suya ihtiyaç duyuyor olabilir.

su-icmenin-onemi

 

7. Baş Ağrısı ya da Eklem Ağrıları

Sebepsiz yere baş ağrısı ya da eklem ağrılarından şikayetçiyseniz aslında sebep, yeterli miktarda su içmemeniz olabilir.  Sağlıklı bir iskelet yapısı ve ağrısız bir baş için bol miktarda su içmeye özen göstermeniz gerekir.

su-icmek

8. Yaşlılık Belirtileri Artması

Genç yaşınıza rağmen cildinizde derin kırışıklıklar oluşmaya başladıysa vücudunuz yeterli miktarda su içmediğinizi anlatmaya çalışıyor demektir. Kozmetik ürünlerinin kullanımı yerine içtiğiniz suyun miktarını artırarak yaşlılık belirtilerini bir miktar azaltmanız mümkündür.