Yulaf Ezmesi Yerken Muhtemelen Yaptığınız 4 Hata!

Son zamanların favori ‘tok tutan’ yiyeceği. Kepeği de var ezmesi de var. Enteresan bir özelliği var yulaf kepeğinin. Yediğiniz zaman midede şişiyor ve başka bir şey yemeğe mecaliniz kalmıyor 🙂 Evet, müthiş tok tutma özelliği ile yulaf kepeği ya da ezmesi favorimiz ama acaba doğru mu tüketiyoruz? Gelin aşağıda konuşalım.

1- Yulaf kepeğini süt yerine su ile karıştırarak tüketiyorsanız ilk hata bu olabilir. Çünkü kepek su ile değil süt ile şişiyor ve midenizdeki ‘tokluk’ yerini alıyor.

yulaf_ezmesi

2- Kulağa ilginç geliyor olsa da bazı araştırmalara göre yulaf kepeğine az da olsa tuz eklemek gerekiyormuş. Çok az olmak şartıyla. Böylelikle gerçekten kötü olan tadı, biraz daha yumuşamış ve daha ‘yenilesi’ olmuş olur.

tuz

3- Yulaf ezmesini kaseye koyar koymaz hemen üzerine süt ekleyip şöyle bir karıştırıyorsanız bu da bir hata olabilir. Çünkü ezme tanelerinin güzelce şişmesi ve büyümesi gerekiyor. Bu nedenle en az 45 saniye karıştırsanız iyi olur.

yulaf_kepegi

4- Yulaf ezmesi her ne kadar çok tok tutuyor olsa de tek başına yalnız kalabilir. İçine hiçbir şey katmadan tüketilen yulaf ezmesi hem sıkıcı hem tatsız olur. Sade tüketmek yerine içine meyve ya da masum kuru yemiş ezmeleri katmak daha iyi bir çözüm olabilir. Tok tutma süresini de uzatacaktır bu durum.

yulaf-ezmesi1

E bu kadar yulaf ezmesinden bahsettik finali de güzel bir tarif ile yapalım isterseniz. Yumurtanın tok tutma etkisiyle yulafın ki bir araya gelince hem lezzetli hem sıra dışı bir tarif çıkıyor ortaya; yulaflı omlet tarifi. Tarifi görüntülü izlemek için tıklayın.