Yüzmenin 8 Faydası

Hem keyifli hem de kolay sporlardan biri olan yüzmenin sağlık için birçok faydası bulunuyor. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için yüzmeyi ihmal etmemekte fayda var. İşte yüzmenin 8 önemli faydası:

1. Kemikler İçin Faydalıdır

Kronik kas ve eklem sorunu yaşayan insanların fiziksel aktivitelerden olan yüzmeyi tercih ettiklerinde sorunlarının büyük ölçüde azaldığı görülmektedir. Su; vücudun kas, eklem ve dokularının iyi bir iş birliği içerisinde olmasını sağlar. Böylece omurga üzerindeki baskı azalarak iskelet sağlığı olumlu yönde gelişir.

yuzme5

2. Tüm Vücudu Çalıştırır

Yapılan çoğu egzersiz hareketi, vücudun belirli bölgelerini ve kas gruplarını çalıştırmaya yöneliktir. Yüzme sporu ise vücudun tüm kaslarının eşit bir şekilde çalışmasını sağlar. Böylece oranlı bir şekilde ve kolayca kilo verebilirsiniz.

yüzmek

3. Kolesterolü Dengeler

Kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde tehdit eden kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Yüzerek daha sağlıklı bir bedene sahip olursunuz.

yüzmenin faydaları

4. Stresi Azaltır

Fiziksel ve ruhsal sağlığınızı tehdit eden stresten yüzerek uzaklaşabilirsiniz. Yapılan birçok araştırmaya göre yüzme sporu, mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanmasına yardımcı olur. Düzenli olarak yüzmek; öfke, gerginlik gibi durumları hafifleterek kişinin daha sakin bir ruh haline sahip olmasını sağlar.

yuzme2

5. Kan Dolaşımını Düzenler

Yüzme anında su, vücudu sarıp sarmalar. Suyun vücuda uyguladığı hafif basınç, kan dolaşımının daha etkin bir hal almasını sağlar. Böylece kalp ritimleri daha düzenli olur ve daha sağlıklı bir kalbe sahip olursunuz.

yuzme6

6. Esneklik Sağlar

Yüzme sporu, kas ve kemiklerin aktif bir şekilde kullanılmasını teşvik eder. Dolayısı ile kas ve kemikler esneklik kazanır ve yüzen kişi daha dayanıklı bir iskelet yapısına sahip olur.

yuzme1

7. Daha İyi Bir Beyin

Yüzerek beynin kan akışının artması sağlanır, böylece daha fazla oksijen alan beyin bilişsel işlevlerini daha iyi bir şekilde tamamlar. Yüzerek daha yaratıcı, daha doğru kararlar alan, daha doğru düşünebilen bireyler olabilirsiniz.

yuzme

8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hastalıklara karşı dirençli olmayı sağlayan antikorlar, yüzme esnasında artar. Düzenli olarak yüzdüğünüzde hastalıklara karşı daha dirençli bir yapı kazanır daha az hasta olur; hatta hiç olmazsınız.

Kısacası; mümkün olduğunca mevsim gözetmeksizin yüzmeye hayatınızda bolca yer açmakta fayda var. Kulaçlar sağlık için atılsın, ne dersiniz.