Yüzmeye Başlamanız İçin 7 Sebep

Yüzmenin belli bir yaşa kadar yapıldığını sananlar yanılıyor. Yüzmenin yaşı yok! Genç yaşlı herkesin yapabileceği bir spor dalı bu. Evet vücudumuzu şekillendiriyor, sıkılaştırıyor. Peki bunların dışındaki faydalarını biliyor muydunuz? İşte yüzmeye başlamanız için 7 sebep:
yuzme

1. Yapılan araştırmalar ortaya çıkardı ki; Yüzmek, vücuttaki ödemi ve iltihabı azaltıyor. Damar tıkanıklıklarını azaltarak kalp sağlığını destekliyor.

yuzme2

2. Yüzmenin kemik kitlesini arttırdığı, bilimsel çalışmaların ardından ortaya çıktı. Fareler üzerinde yapılan deneylerde yüzen farelerin kemik kitlesinde artış gözlemlendi.

yuzme1

3. Yüzmek, kaslarınızı güçlendiriyor! Diğer sporların aksine tüm vücut kaslarınızı güçlendiren yüzme, mükemmel bir görünüşe sahip olmanızı sağlıyor.

yuzme3

4. Stresi ve depresyonu azaltıyor. Vücutta endorfin salgılanmasını artıran yüzme sporu kendinize güveninizi de artırıyor. Ayrıca suyun rahatlatıcı hissi meditasyon yapmanızı sağlıyor ve ruhu dinlendiriyor.

yuzme5

5. Yüzmek hafızayı güçlendiriyor, sizi daha zeki yapıyor. Yapılan bir çalışmada, düzenli yüzen bir grup çocukla yüzmeyen bir grup çocuk karşılaştırılıyor. Yüzme sporunu yapan çocukların dil öğrenmede daha hızlı, motor becerilerinin daha iyi olduğu ve kendilerine güvenlerinin daha erken ortaya çıktığı görülüyor.

yuzme6

6. Ömrünüzü uzatıyor! Yüzmek, diğer sporlardan daha fazla yaşam kalitenizi arttırıyor ve yüzen kişiler, yüzmeyenlere göre %50 daha az ölüm riski taşıyor.

7. Düşündüğünüzden fazla kalori yaktırıyor! Koşmak kadar kalori yaktıran yüzme sporu, zayıflamak isteyenler için de ideal bir spor.