Zatürre Hastalığı Hakkında 7 Bilgi

Zatürre hastalığı, günümüzde epey gelişmiş tıbba rağmen korku duyulan bir hastalıktır. Geç kalınan teşhis ya da iyi olmayan bir bakım sonucunda hayati tehlikeye kadar giden bu hastalık hakkında gerekli bilgileri öğrenmeli ki süreç tehlikeye girmeden durdurulabilsin.
İşte zatürre hakkında bilmeniz gereken 7 detay…

  • Zatürre Nedir?

Zatürre, tıbbi ismiyle pnömoni çoğu zaman ciddiye alınmasa da önlem alınmadığı takdirde hayati tehlikeye neden olabilen bir akciğer enfeksiyonudur. Akciğerlerdeki hava boşluklarının iltihaplanmasıyla oluşabilir. İyi bir bakım, doğru tedaviler ve evde dinlenme süreci ile zatürre tedavi edilebilen bir hastalıktır ancak yaşlılar, bebekler, diyabet ve kalp gibi kronik rahatsızlığı olan kişiler için bakım süreci çok daha meşakkatli olabilmektedir.

  • Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Zatürre her ne kadar zorlayan bir hastalık olsa da belirti vermesi açısından oldukça iyidir. Zatürre hastalığının bazı belirtileri; yüksek ateş, balgam çıkarma, göğüs ağrısı, nefes almakta zorlanma, bilinç bulanıklığı, ishal, titreme, mide bulantısı ve kusma, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, tansiyon düşüklüğüdür. Bunlar gibi belirtiler mevcutsa acilen doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

  • Zatürre Nedenleri Nelerdir?

Zatürre temelinde bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Bu özelliği nedeniyle vücudun bakteri kapabileceği her durum zatürreye neden olabilir. Kışın kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmak, kronik hastalıklar, alkol ve sigara kullanımı, güçsüz bağışıklık sistemi, kemoterapi gibi etmenler zatürre oluşumuna sebep verebilir.

  • Zatürre Tedavi Edilebilir mi?

Zatürre, erken teşhis ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Zatürre teşhisi konduktan sonra derhal tedavi şekline karar verilir. Genelde antibiyotik, bol sıvı alımı, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ile sürdürülen bu tedavi sürecine; hastanın yaşına ve genel durumuna göre yatarak ya da ayakta devam edilir.

  • Çeşitleri Var mıdır?

Zatürre ağırlığına göre 3 tipte görülebilen bir hastalıktır. En yaygın olanı virüs zatürresidir. Diğerleri ve daha ağır olanlar ise lober zatürresi ve bronköpnomonidir.

  • Bulaşıcı mıdır?

Zatürre, maalesef ki bulaşıcı olan bir hastalıktır. Yakın çevrenizde zatürre mikrobu taşıyan bir hasta varsa ondan mümkün olduğunca uzak durmalı ve onunla aynı çatal, kaşık ya da diğer tüm kişisel eşyaları ortak olarak kullanmaktan kaçınmalısınız.

  • Zatürre Tanısı Nasıl Konur?

Her zaman olduğu gibi ilk olarak kendi kendinizin doktoru olmalı ve vücudunuzun verdiği belirtileri dikkate almalısınız. Zatürre belirtisi olarak saydıklarımızdan bir ya da birkaçını kendinizde görüyorsanız acilen doktora gitmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Zatürre mikrobunun teşhisi çoğu zaman zor olsa da birkaç kan testi, solunum fonksiyonlarındaki bozukluklar ve akciğer filmleri net bir sonuca ulaşmak için yeterlidir. Net bir sonuca ulaşıldıktan sonra gereken tedavi sürecine zaman kaybetmeden başlanabilir.