Baharatların Kraliçesi: Zerdeçalın Faydaları

2500 yılı aşkın bir süredir Hindistan‘da kutsal kabul edilen bir baharat türü; zerdeçal. Toz halinde olduğu gibi bütün halinde de olabiliyor. Zerdeçalı ‘baharatların kraliçesi‘ yapan ise binbir derde deva olan şifaları. Sizin için zerdeçalın faydalarını araştırdık.

1- Zerdeçalın aktif maddesi curcumin (kurkumin), sindirim sorunlarına iyi geliyor; mideyi rahatlatıyor ve hazım sorununa olumlu etki ediyor.

karınağrısı

2- Çağın vebası kanser. Kansere iyi gelen yiyeceklerden biri de zerdeçal. Bazı araştırmalara göre zerdeçal, bazı kemoterapi tedavileri kadar etki bile edebiliyormuş. Henüz bir netlik olmasa da zerdeçal kansere iyi gelir mi sorusunun olumlu yanıtlanmasına neden olabilir belki.

kanser_hastası

3- Yukarıda da bahsettiğimiz curcumin, yine karşımızda. Bu güçlü etkisi bu sefer ‘diyabet hastaları‘na iyi geliyor. Bu aktif madde, diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar kadar etki edebiliyor.

zerdecal

4- Yapılan araştırmalara göre zerdeçal, romatizmal hastalıklara da iyi gelebiliyor. Hatta Çin tıbbında da sık sık kullanılmasının nedeni olabilir; kireçlenmeye de iyi geliyor kendisi.

zerdeçal

5- Akne, siyah nokta ya da cilt kırışıklığı sorununuz varsa zerdeçal birebir! Çünkü zerdeçal, enfeksiyonları önleyen baharat olarak da bilinir. Doğal mikrop öldürücü etkisiyle bilinen zerdeçal cildin kurumasını önler, esnekliğini arttırır ve cildi güzelleştirir.

akne

6- Antioksidan özelliği ile vücuttan zararlı bakterileri atar ve soğuk algınlığına yakalanma riskimizin yüksek olduğu şu günlerde vücut direncimizi korur.

hastalik

Zerdeçalı nasıl tüketebilirim derseniz ona da hemen pratik tariflerle cevap verelim; zerdeçallı kış çayı, zerdeçallı bezelyeli pilav ilk aklımıza gelenler. Bir de yukarıda zerdeçalın cilde faydalarından bahsetmiştik onunla ilgili de şahane bir doğal cilt maskesi tarifi verelim; zerdeçallı aydınlatıcı yüz maskesi tarifi için tıklayın.