Zeytin Çekirdeğinin 6 Önemli Faydası

Zeytin, kahvaltıların vazgeçilmez besinidir. Bazen sade bazense baharatlı bir şekilde küçükten büyüğe herkes tarafından keyifle tüketilir; ancak bir konu vardır ki sürekli tartışılır durur. Evet, zeytin çekirdeğinin yutulmasından bahsediyoruz. Günümüzde çokça tartışılan bir konu olmasına rağmen eski zamanlarda birçok insan, zeytin çekirdeğinin yutulmasından yanaymış; çünkü zeytin çekirdeğinin birçok faydasından haberdarlarmış. Günümüzde ise yapılan birçok araştırmada zeytin çekirdeğinin birçok faydası kanıtlanmış. Gelin o faydalara birlikte bakalım:

1)  Mide Yanmasına İyi Gelir

Midenizde geçmeyen bir yanma hissinden şikâyet ediyorsanız bu rahatsızlığınızı zeytin çekirdeği yutarak iyileştirebilirsiniz. Yutacağınız zeytin çekirdeği, midenize eriştiğinde anında eriyecek ve midenizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

2)  Sindirime İyi Gelir

Zeytin çekirdeği, sindirim problemi ile başı dertte olan insanlar için ilaç gibidir. Düzenli olarak zeytin çekirdeği yutarak kabızlık gibi problemlerin iyileşmesini sağlayabilir, çok daha sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz.

3)  Mide Hastalıklarını İyileştirir

Özellikle yetişkin insanlarda çok sık görülen gastrit ya da ülser gibi mide hastalıklarını düzenli olarak zeytin çekirdeği yutarak iyileştirmek ya da bu hastalıkların kötü etkilerini en aza indirmek mümkündür.

4)  Kanser Riskini Azaltır

Zeytin çekirdeği, iç organlarda oluşabilecek kanserojen hücreleri tahribata uğratmaya hazırdır.  Zeytin çekirdeği yutmak; başta mide kanseri ve prostat olmak üzere birçok kanser çeşidine karşı koruyucu bir kalkan gibidir.

5)  Antioksidandır

Zeytin çekirdeği, iyi bir antioksidan özelliğe sahiptir. Zeytin çekirdeği yutmak, vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmaya büyük yardımcıdır.

6)   Ağrıları Azaltır

Yeni oluşan bir kırık ya da çıkık problemi ile karşı karşıyaysanız zeytin çekirdeği yutarak ağrılarınızı hafifletmeyi deneyebilirsiniz. Zeytin çekirdeğini yutarak ya da ezerek tükettiğinizde kırık ve çıkık kaynaklı ağrılara karşı ilaç görevini görüp rahatlamanıza yardımcı olacaktır.