Zeytin Çekirdeklerinin 6 Faydası

Kahvaltıların peynirden sonra gelen minik kahramanları! Sağlıklı bir atıştırmalık olarak da düşünebileceğimiz zeytinlerin lezzetine dalıp onlarca tüketebilir, kalan çekirdeklerine baktığımızda ne kadar yediğimize dair şaşırabiliriz.

Zeytin çekirdeklerinin bilimsel ve kesin olarak faydalı olduğuna dair belgeler yok, hala birçok bilim insanının tartıştığı bir konu. Özellikle de sahip olduğu iki ucu sivri şekli nedeniyle bazı bilim insanlarına göre zeytin çekirdeğini ezdikten sonra tüketmenin daha sağlıklı olduğu görülmektedir. Kısacası bunları en başta belirtelim ve öyle devam edelim.

1. Mide Rahatsızlığı Yaşayanlar Tüketebilir

Ülser, gastrit, mide yanması gibi rahatsızlıklardan şikayetçi olan birçok insanın zeytin çekirdeği yuttuğunda şikayetlerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

zeytinyagi1

2. Sindirim Sürecine Yardımcı Olur

Sindirim organlarınızdan ya da sindirim sürecinin iyi işlememesinden şikayetçiyseniz zeytin çekirdeğini yutarak şifa bulabilirsiniz. Zeytin çekirdeğini bütün olarak yutmak ya da ezerek tüketmek, kabızlık gibi birçok sindirim sorununa iyi gelmektedir.

zeytinyagi2

3. İyi Bir Ağrı Kesicidir

Kırık ve çıkık kaynaklı ağrıların çözümü zeytin çekirdeğinde gizli. Zeytin çekirdeklerinin ağrı kesici özelliğinden yararlanmak için onları yutabilir ya da ezerek tüketebilirsiniz.

zeytinyagi3

4. Prostat ve Basura İyi Gelir

Şiddetli ağrılara sebep olan basur ve birçok erkeğin kabusu olan prostat gibi hastalıkların kötü etkilerini zeytin çekirdeği yutarak hafifletebilir, iyileşme sürecine yardımcı olabilirsiniz.

zeytinyagi8

5. Zayıflamaya Yardımcıdır

Zeytin çekirdeği yutarak uzun süren bir tokluk hissi elde edebilir böylece aç kalmadan daha kolay bir zayıflamaya katkıda bulunabilirsiniz.

zeytinyagi5

6. Kanseri Önler 

Zeytin çekirdeği yutarak özellikle iç organlarda oluşma riski taşıyan birçok kanser türünü önleyebilirsiniz. Kanserojen hücre oluşumunu önleyen zeytin çekirdeği, birebir şifa sağlayan doğal yiyeceklerden biridir.