Zeytin Sütünün 6 Faydası

Soğuk sıkım yağ, ilk yağ, tekne yağı, hamur yağı veya kavata yağı olarak da bilinen zeytin sütü; ısı gibi müdahalelere maruz kalmamış, işlenmemiş saf zeytinyağıdır. Zeytinden çıkan ilk su olarak da tanımlanabilir. Şifalı içeriği ile doğal zeytinden bir farkı olmayan zeytin sütü, tamamen geleneksel yöntemlerle hazırlanır. Bu yüzden az miktarda üretilir ve oldukça pahalıdır.

Günde 2 yemek kaşığı kadar zeytin sütünü salata ya da yemeklere katarak ondan faydalanmak mümkündür. Peki zeytin sütünün faydaları nelerdir? Gelin, birlikte bakalım…

1. Cildi Güzelleştirir

Zeytin sütü de tıpkı zeytinyağı gibi cilt sorunlarını iyileştirmede mucize bir etkiye sahiptir. Cilde sürülen zeytin sütü, içeriğindeki bolca E vitamini sayesinde cildi yumuşatır, kuruluğu önler. Egzama, cilt yaraları gibi problemleriniz varsa zeytin sütü ile iyileştirmek mümkündür.

2. Kolesterolü Dengeler

İçeriğindeki doğal ve faydalı yağ asitleri sayesinde kötü kolesterolün dengelenmesini sağlar. Bu sayede dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını koruyarak olası hastalıklardan korur.

3. Kabızlığı Önler

Yeterli miktarda çalışmayan bir metabolizmayı zeytin sütü sayesinde hızlandırmak mümkündür. Yiyeceklerinize ekleyeceğiniz zeytin sütü, sindirim sürecinize olumlu katkıda bulunarak kabızlık probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

4. Toksinlerden Arındırır

Zeytin sütü iyi bir antioksidandır. Tüketildiğinde vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu sayede vücuttaki tüm organlar görevlerini daha iyi bir şekilde yerine getirir.

5. Yaşlanmayı Geciktirir

Uzun yıllar genç kalabilmek sizin de hayalinizse listenize zeytin sütünü ekleyin deriz. Antioksidan özelliği, faydalı yağ asitleri ve vitaminleri sayesinde vücutta hücre tahribatını önler, yıpranan hücrelerin onarılmasını sağlar. Bu sayede yaşlanma etkilerini geciktirip size genç ve sağlıklı bir ömür sunar.

6. Kanserden Korur

Çağımızın en korkutucu hastalığı olan kansere karşı zeytin sütü tüketimi doğru bir karar olabilir. Hücre onarımı sağlaması, antioksidan içeriği, bağışıklığı güçlendiren etkisi sayesinde kanser hastalığının önlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olur.