Zeytinyağı Tercih Etmek İçin 8 Önemli Neden

Doğal meyve suyu sayılan zeytinyağı; direkt ve doğal olarak tüketilen tek yağdır. Aromatik lezzeti, mis kokusu ile yemeklerimize eşsiz bir kimlik kazandırır, vücutlarımıza sağlık aşılar.

zeytinyagi9

Zeytinyağının mucizesi yaklaşık 5000 yıl öncesinde keşfedilmiş ve sağlık için birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. O zamanlardan keşfedilmiş bu sihri bu zamanlarda neden kullanmayalım değil mi? Bakalım zeytinyağı kullanmamız için 8 güçlü neden neymiş?

1. Cildimiz İçin Yararlıdır

Piyasadaki birçok cilt ürününe karşı zeytinyağının çok daha güçlü olduğunu biliyor musunuz?

Doğal zeytinyağı, kuru ciltlere oldukça faydalıdır. Düzenli olarak kullanıldığında cildin yumuşayıp sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Örneğin zeytinyağı ve avokadoyu karıştırıp 20-25 dakika cildinize uygulayarak yaşlılık belirtilerini bile geciktirebilirsiniz.

zeytinyagi3

2. Sindirim Sistemi İçin Yararlıdır

Zeytinyağı tüketimi, nereden baksanız hafiflemek demektir. Zeytinyağı, diğer yağlara göre bağırsak hareketlerinin artmasını sağlayarak daha kolay bir hazım sağlar. Böylece kabızlık ya da basur gibi sorunlara veda edebilirsiniz. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

zeytinyagi1

 

3. Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Zeytinyağı tüketimi, özellikle diyabet hastaları için mükemmel bir iksir kıvamındadır. Zeytinyağı, vücutta insülin görevi görerek kan şekeri seviyesini düzenler ve diyabet ile oluşan sorunların azalmasına yardımcı olur.

zeytinyagi8

4. Mide İçin Yararlıdır

Zeytinyağı tüketimi ile birçok mide sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Örneğin, sabahları güne başlamadan aç karna bir çorba kaşığı kadar zeytinyağı içerek yanma ya da gaz gibi sorunlara karşı iyi bir önlem almış olursunuz.

zeytinyagi

5. Alzheimer Düşmanıdır

İçerisindeki “oleocanthal” adındaki bileşik alzheimer hastalığının önlenmesinde son derece etkilidir. Zeytinyağı tüketerek beyin ve zihin sağlığınızın korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

zeytinyağının_faydaları

6. Karaciğer Dostudur

Güçlü antioksidan özelliği ile karaciğer sağlığını tehdit eden etkenleri güçsüz hale getirir.

zeytinyagi

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zeytinyağı tüketimi; mikroorganizma, bakteriler ve virüslerden gelen dış saldırılara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece her hastalığa karşı daha güçlü bir bünyeye sahip olursunuz.

zeytinyagi-ile-sac-bakimi

8. Kolesterol Düşmanıdır

Kolesterol sorunundan muzdarip bünyeler için bir iksir daha! Zeytinyağı tüketimi kötü kolesterolü azaltır, kan basıncını kontrol eder. Dolayısı ile kalp ve damar sağlığına da fayda sağlayarak sağlıklı bir yaşamın anahtarını size sunmuş olur.