Zeytinyağının 14 Farklı Kullanımı

Binlerce yıldır yemek kültürünün odağında olan zeytinyağının kullanım alanları, Prof. Rubio Viola’nın “Zeytinyağı olmasaydı, onu icat etmek zorunda kalırdık”iddiasını da doğruluyor. Sağlıklı yaşama olan olumlu etkisinin yanı sıra güzellik dünyasında da hatırı sayılır yeri, zeytini el üstünde tutmaya devam etmemiz gerektiğini gösteriyor gibi…
İşte zeytinyağının mutfağımızdaki farklı kullanım alanları:1. Saf zeytinyağı, fazla ısıda tadını kaybeder. Bu nedenle pişmemiş yemeklerde kullanılmalıdır. Soğuk yemeklerde baharatları karıştırmak, tadı ve aromayı yemeğin lezzetiyle bütünleştirmek için de kullanabilirsiniz.

zeytinyagi1

2. Zeytinyağı, domates, sirke ve limon suyu gibi yüksek asitli besinlerin asit derecesini dengeler. Bu nedenle, domates, sirke ve limonlu karışıma zeytinyağı çok yakışacaktır.

zeytinyagi7

3. Zeytinyağını her çeşit salatanın üstüne ilave etmek için kullanabilir ve salata soslarına dahil edebilirsiniz.

zeytinyagi2

4. Zeytinyağını, marine ederken veya balık, et ve sebzeler için sos hazırlarken kullanın.

5. Ekmeğe sürmek için tereyağı veya margarin yerine zeytinyağı kullanın. Küçük bir kaba az miktarda balzamik sirke ekleyerek zeytinyağıyla karıştırın. Ekmeğinizi bu karışıma batırarak yiyebilirsiniz.

zeytinyagi6

6. Basit bir aperatif için, ekmeği kızartın, üzerine bir baş sarımsağı ezip sürün ve zeytinyağı ekleyin.

7. Fırında patates veya patates püresi yaparken tereyağı yerine zeytinyağı kullanmayı deneyin. Sonuca bayılacaksınız.

zeytinyagi4

8. Çok amaçlı saf zeytinyağını neredeyse her tarifte kullanabilirsiniz. Kızartmalarda, sote yaparken ve tavada… “Zeytinyağı ile kızartma yapılır mı?” sorusu mutfaklarda her daim var olmuştur. Zeytinyağı ile kızartma yapılmaz iddiası tamamen gerçek dışıdır. Evet! Zeytinyağı ile kızartma yapılır; kızartma yapmanın en sağlıklı yolu sebzeleri zeytinyağı ile kızartmaktır.

 

zeytinyagi5

10. Yumurtaya zeytinyağı ekleyin ve ekmeğin üstüne sürerek kızartın. Çok lezzetli olacaktır.

11. Evde yapılmış pesto sosunu dolaba koymadan önce, üstünü kaplayacak kadar zeytinyağı ekleyin. Böylece yeşil rengini korumuş olursunuz.

zeytinyagi9

12. Çoğu insan fırında yemek pişirirken zeytinyağı kullanmıyor. Aslında bu doğru değil. Zeytinyağıyla yapılan yemekler sağlığınız için çok daha faydalı. Özellikle kek, kurabiye gibi tatlıları pişirirken hafif zeytinyağlarını tercih edin.

zeytinyagi8

13. Tereyağını zeytinyağıyla değiştirmek aynı zamanda yağ miktarını da düşürür; özellikle doymuş yağı. Zeytinyağı tereyağı gibi kolesterol içermez. Çeyrek kalıp tereyağını 3 yemek kaşığı zeytinyağıyla değiştirebilirsiniz. Bu sayede %25 daha az yağ ve kalori almış olursunuz.

zeytinyagi3

14. Saf zeytinyağı, az derecede pişmiş veya pişmemiş olarak kullanılabilir. Rafine zeytinyağları ise yüksek derecede, kızartmalarda kullanılabilir.

Masanıza nasıl girmesi gerektiğini öğrendiğinize göre, artık yemeklerinizin tadını zeytinyağı ile maksimize edebilirsiniz. Afiyet olsun!