Bal Kabağından Yapabileceğiniz 8 Farklı Tarif

Bal kabağı; hoş renkli güzel görüntüsü ile sonbahar mevsimine en çok yakışan, tezgâhları süsleyen besinlerden biridir. Cildin yenilenmesini, bağırsakların hareketlenmesini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan faydalı içeriği ile bizleri âdeta kış mevsimine karşı güçlü bir şekilde hazırlar. Tabii, ondan farklı tarifler hazırlayıp bolca tüketirsek…

Yazımızın devamında bal kabağının farklı halleri ile tanışabilir, sofralarınızı bal kabağının güzelliğiyle donatıp onun vitamin dolu içeriğinden faydalanabilirsiniz.
İşte bal kabağından yapabileceğiniz birbirinden nefis 8 Tarif…

1- Fırında Bal Kabaklı Mücver Tarifi

Mücver denince sizin de aklınıza hemen yeşil kabak çeşitleri ile yapılan tarifler geliyorsa şimdi yenilenmenin tam zamanı! Bu zamana kadar tattığınız, yeşil kabaktan yapılan tüm mücverleri unutun, çünkü bu tarifte kabakların en tatlısından, en turuncusundan farklı mı farklı bir mücver hazırlıyoruz. Üstelik kızartmadan, fırında pişirerek hafifliği de koruyoruz!
Bolca dereotu ve maydanoz kokusunun da eşlik ettiği bu lezzet iş birliği ile hemen tanışmak için tıklayın:

2- Fırında Sirkeli Bal Kabağı Yemeği Tarifi

Fırında bal kabağı tatlısı denemiş olabilirsiniz; ancak sanıyoruz ki fırında sirkeli, şöyle bol soğanlı, domates salçalı bir bal kabağı yemeği denemiş olma ihtimaliniz oldukça düşüktür.
Akşam yemeğinde farklı bir seçenek arıyorsanız, bir de “Bal kabağı her haliyle kabulüm!” diyorsanız bu tarifi hemen deneyin deriz. Sirke ve bal kabağının böylesine uyumlu olduğuna şaşıracağınız tarifin detayları için hemen tıklayın:

3- Bal Kabaklı Kinoa Tarifi

Bitkisel protein sağlayan, vitamin ve mineraller bakımından zenginliği sayesinde özellikle diyet listelerinde adını sıkça görür olduğumuz kinoa, bu kez mevsimin güzeli bal kabağı ile buluşuyor; ortaya kalorisi düşük, doyurucu ve faydalı mı faydalı bir tarif çıkıyor! Onu hemen tatmak için tıklayın:

4- Bal Kabağı Lokmaları Tarifi

Sunumuyla sofranıza pek yakışacak, çay saatlerinizi güzelleştirecek, damaklarda tat bırakıp çocuktan yetişkine herkesin favorisi olacak bir lezzet ile tanışmaya hazır mısınız? Karşınızda bal kabağı lokmaları!
Bolca ceviz, toz badem, bisküvi ile tam bir enerji deposu, yapımı da çok pratik tarifimizle hemen tanışıp uygulamak için tıklayın:

5- Bal Kabaklı Humus Tarifi

Nohutlu humusu nasıl bilirsiniz, nefis değil mi? Hadi bu kez yeni lezzetler denemekten korkmayalım ve çok sevdiğiniz nohutlu humusa ufak bir farklılık katalım; ne dersiniz? Fikrimize sıcak bakıyorsanız sizi bal kabaklı humus tarifi ile tanıştırmak için çok sabırsızlanıyoruz!
Sıradan humus tariflerini geride bırakıp hem renk hem de bolca vitamin kattığımız tarifimizle hemen tanışmak için tıklayın:

6- Bal Kabağı Çorbası Tarifi

“Düşmeye başlayan hava sıcaklıkları, çorbasız öğünlerle geçiştirilemez, sonbahar sofraları ise bal kabağı çorbası olmadan pek renksiz kalır” diyorsanız gelin peşimizden; çünkü sıradaki tarifimiz bal kabağının en lezzetli hallerinden birini içeriyor!
Havuç, patates, soğan gibi bol vitaminli diğer malzemeleriyle de oldukça faydalı hale gelen bal kabağı çorbasını hemen hazırlayıp kaşıklamak için tıklayın:

7- Bal Kabağı Püresi Tarifi

Tatlı krizi aniden kapınızı çaldıysa, yapımı pratik, tadımı hafif bir tatlı arıyorsanız hemen bu tarifimizi uygulayıp krema, dondurma, kaymak gibi seçenekler ile keyifle tüketebilirsiniz. Üstelik ek gıdaya geçen bebekler için de lezzetli bir seçenek olabilecek bal kabağı püresi, bebeğine kimyasallardan uzak, el yapımı bir mama sunmak isteyenlerin imdadına koşmaya da hazır. Onunla hemen tanışmak için tıklayın:

8- Bal Kabağı Reçeli Tarifi

Her yeni güne bal kabağı lezzetiyle başlamak, enerjiyle dolmak fena mı olurdu? O halde bal kabağı tatlısı sevenlerini şöyle alalım; çünkü kahvaltılarınızı süsleyecek, bal kabağı tatlısını aratmayacak nefis bir reçel tarifimiz var! Reçel sevginizi de alıp tarifimizle hemen tanışmak için tıklayın: