15 Bakla Pişirme Önerisi

Tüm sene beklenen lezzetler vardır. Yeni mevsimin en müjdeli haberidir onların çıkmış olması. Kış mevsiminin portakalı, yaz mevsiminin karpuzu, bahar mevsiminin eriği gibi karşı koyamayacağımız yiyeceklerden bahsediyoruz. Bakla da baharı müjdeleyen lezzetlerden biri. Madem yılın belli zamanlarında geliyor, onu tüm misafirperverliğimizle ağırlamalı, en iyi şekilde pişirmeliyiz. Hadi bakalım, bu öneriler sayesinde bakla sevmeyen damak kalmasın! İşte bakla pişirirken dikkat etmeniz gerekenler!

1. Önce Temizlik

Bakla taneleri, aralarında yabancı maddeleri en çok barındırabilen yiyeceklerden biridir. Bu nedenle pişirmeden önce çok iyi temizlenmiş olması oldukça önemlidir. Tanelerinin arasındaki yabancı maddeler iyice temizlenmeli, güzelce ayıklanıp yıkanmalıdır.

bakla-yararlari

2. Suda Bekletin

İyice yıkadıktan sonra temiz olduğundan emin olduğunuz su içerisinde bir süre bekletip yumuşamasına yardımcı olun.

bakla-tarifleri

3. Kolay Pişmesi İçin Dikkat

Yıkayıp temizledikten sonra içinde bekleteceğiniz suyun sıcak değil ılık ya da soğuk olmasına dikkat edin. Eğer sıcak su kullanırsanız baklalar birden sertleşir ve pişme süresinin uzamasına neden olursunuz. Ancak doğru ısıdaki su sayesinde baklalar şişerek pişmeye hazır hale gelecek ve daha kolay ve kısa sürede pişecektir.

bakla_kizartmasi

4. Zara Dikkat

Baklanın dışında ince bir zar bulunur. Birçok insanı rahatsız edebileceği için bunun çıkarılmasında fayda vardır. Bu zarın çıkarılabilmesi için bakla tanesinin kenarından bıçakla çizik atılır, ince zar bu kesik boyunca çıkarılır.

bakla-tarifi

5. Baharatlardan Yararlanın

Bakla, herkesin damak zevkine hitap eden lezzetlerden biri değildir; ancak biraz daha sevdirebilmek mümkündür. Lezzetini artırabilmek, farklı bir sonuç yaratabilmek için pişme esnasında tuz, karabiber, pul biber gibi baharatlarla tatlandırmayı deneyin. Soğan, domates, yeşil biber, salça gibi ek malzemeler ile oldukça renkli bir sunum da yaratabilir hem gözlere hem de damaklara şenlik yaşatabilirsiniz.

baharat

6. Faydalarını Artırın

Baklayı tek başına pişirmek yerine enginar gibi sebzeler ya da et ürünleri ile karıştırıp pişirerek sağlığa olan faydalarını artırabilir ve vitamin deposu bir öğün hazırlayabilirsiniz.

enginar-pisirme-onerleri

7. Tencere Seçimine Dikkat

Bakla pişirirken normal tencereler yerine basınçlı tencereleri tercih ederek daha lezzetli ve hızlı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

tencere

8. Renginin Kararmaması İçin…

Derin bir kap seçin ve içerisine 1-2 çorba kaşığı kadar un ekleyin, yarım limon suyu sıkın daha sonra iyice karıştırın. Ayıkladığınız baklaları karışımın içerisine ekleyin ve pişirene kadar bekletin. Daha sonra baklaları pişirmek için tencereye koyacakken süzmeyi unutmayın. Böylece baklalar rengini kaybedip kötü bir kararma yaşamayacaktır. Aynı sonuca bakla pişerken de tencereye limon suyu ya da tuz ekleyerek ulaşabilirsiniz.

baklagiller hakkında

9. Alırken Dikkat Edin

Alışveriş esnasında ne kadar doğru baklayı seçerseniz yemek de o kadar lezzetli olacak demektir. Baklanın üzerinin deliksiz ve yıpranmamış olmasına dikkat edin. Renginin yeşil, görünümünün canlı olduğu, çok yumuşak olmayan baklaları seçmeye özen gösterin.

bakla

10. İyi Bir Kıvam İçin…

Yemeğe göz kararınca, bir miktar un ekleyerek zeytinyağlı suyunun doğru bir kıvam almasına yardımcı olabilirsiniz.

bakla-hakkinda

11. Kılçıklara Dikkat

Bakla, bazı diğer sebzeler gibi oldukça kılçıklı bir yapıya sahiptir. Daha lezzetli bir yemek için baklaları pişirmeden önce güzel bir soyacak yardımıyla kılçıklarını iyice ayıklamaya dikkat etmelisiniz.

bakla-pisirme-onerleri

12. Güzel Bir Renk İçin…

Bakla pişirirken kavurduğunuz soğanlara az bir miktar domates ya da biber salçası katarak hem hoş bir görünüm hem de lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.

baklali-bezelye

13. Pirinç ya da Bulgur Yardımı

Bakla yemeği pişerken kaynamış sıcak suyuna bir miktar bulgur ya da beyaz pirinç ekleyerek lezzetini daha da artırabilirsiniz.

pirinç

14. Zeytinyağının Kalitesi Önemli

Zeytinyağlı bir yemekte dikkat etmeniz gereken ilk nokta iyi bir zeytinyağı seçmektir. Kaliteli, sızma zeytinyağı ile ortaya muhteşem bir bakla yemeği çıkarabilirsiniz.

zeytinyagi5

15. Dereotu Kullanın

Eğer seviyorsanız dereotu, muhteşem bir detaydır. Aromatik lezzette, mis kokulu bir bakla yemeği için bir miktar dereotu eklemeyi unutmayın.