6 Adımda Kırmızı Lahana Salatası Nasıl Yapılır?

Düşük kalorisi, bağışıklık sistemini güçlendiren içeriği, vücudu mikroplardan arındıran antioksidan özellikleriyle kırmızı lahana; nefis bir salata olup sofralarınızı süslemesin mi? Siz de bugünkü sofranıza renkli bir salata seçeneği eklemek istiyorsanız yazımızın devamına bir göz atın deriz.

İşte 6 maddede kırmızı lahana salatasının yapılışı…

1. Seçin

Kusursuz bir kırmızı lahana salatası yapmak istiyorsanız ana malzemenizin yani kırmızı lahananın çok iyi olması gerekir. Bunun için hemen bir Migros turu yaparak mevsimin en taze kırmızı lahanasını seçip işe öyle koyulun.

Kırmızı Lahana Yemeği

2. Yıkayın

Sağlıklı bir kırmızı lahana salatası yapmak istiyorsanız öncelikle güzel bir şekilde temizleyin. Kat kat yapraklarının iyi bir şekilde temizlenmesi için bol su içerisinde bir süre beklettikten sonra tekrar akan su altında yıkayarak tüm kirlerden arındırdığınızdan emin olun.

3. İnce İnce Doğrayın

Kırmızı lahana, kalın yapraklara sahip olduğundan kolay yenebilmesi için ince ince doğranması daha uygundur. İnce doğranan kırmızı lahanayı kolay çiğneyebilir, keyifle tüketebilirsiniz.

4. Zeytinyağı ve Limon Ekleyin

Kırmızı lahanayı doğradıktan sonra sıra geldi onu lezzetlendirmeye! Doğradığınız kırmızı lahanayı derin bir kaba alıp üzerine bir miktar zeytinyağı, limon suyu ve sirke ekleyip iyice karıştırın. Unutmadan; Zeytinyağının kaliteli, sirkenin ev yapımı, limonun taze olmasına mutlaka dikkat edin.

5. Kaya Tuzu ile Ovalayın

Kırmızı lahana yaprakları biraz sert olduğundan bazı insanlar için tuz yardımıyla yumuşatılıp tüketilmesi daha uygun olabilir. Eğer siz de kırmızı lahana salatasını daha yumuşak bir kıvamda tüketmek istiyorsanız lahanayı doğradıktan sonra kaya tuzu ile bir süre ovup bekletin. Bu yöntem sayesinde daha yumuşak bir salata elde edebilirsiniz.

6. Ek Malzemelerden Yararlanın

Kırmızı lahana salatasını biraz renklendirmeye ve daha da lezzetlendirmeye ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise bir miktar konserve mısır, dereotu, pul biber, zeytin, beyaz peynir gibi ek malzemelerden bolca yararlanarak daha lezzetli, daha faydalı, daha besleyici ve daha iştah açıcı bir kırmızı lahana salatası hazırlayabilirsiniz.