6 Farklı Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Soğangiller ailesinden olan pırasa, soğuyan havalarla birlikte sofralarımızdaki yerini almaya başlar. Kavurma, graten, mücver ve börek gibi birçok tarifte kullanılsa da şüphesiz akla ilk gelen ve en geçerli hali zeytinyağlı halidir.

Yazımızın devamında zeytinyağı kullanılarak yapılan 6 farklı pırasa tarifini sizin için derledik. Siz de bugünkü sofranızda pırasaya yer vermek istiyorsanız bu seçeneklere mutlaka bir göz atın deriz. İşte detaylar…

Tarifler için tıklayın…

 

1. Zeytinyağlı Portakallı Pırasa

Vitamin deposu bir tabak sebze yemeği arıyorsanız akla gelen ilk seçeneklerden biri elbette ki bolca portakal suyu ile yapılan, nefis bir zeytinyağlı pırasa yemeğidir. Havuçların renklendirdiği, pirinç tanelerinin lezzetine lezzet kattığı portakallı pırasa tarifi ile tanışmak için hemen tıklayın:

2. Zeytinyağlı Pırasalı Omlet

Sabah kahvaltınıza farklı ve besleyici bir seçenek eklemek istiyorsanız zeytinyağıyla yapılan pırasalı omletle hemen tanışın deriz. Domates, maydanoz, süt gibi malzemelerle doyuruculuğu ve lezzeti artan pırasalı omletinizi dilediğiniz baharatlarla tamamlamayı da sakın unutmayın. Tarif için hemen tıklayın:

Pırasalı Omlet Tarifi

3. Zeytinyağlı Etli Pırasa Sarma Tarifi

Yaprak sarmaya sıkı bir rakip olacak tarifle tanışmaya hazır mısınız? Karşınızda leziz mi leziz, etli pırasa sarma! Zeytinyağının hafifliğinde, sağlıklı ve lezzetli bir sofra kurmak istiyor, pırasanın bambaşka bir haliyle tanışmak istiyorsanız tarif için hemen tıklayın.

4. Zeytinyağlı Pırasalı Et Haşlama

Sadece sebze ile doymayanlara, “Sebze dediğin mutlaka et eşliğinde pişmeli” diyenlere iyi gelecek pırasalı et haşlama tarifi, günlük sofralar için de özel sofralar için de ideal bir lezzet olabilir. Sadece 3 yemek kaşığı zeytinyağı kullanarak hazırlayabileceğiniz pırasalı et haşlama ile tanışmak için hemen tıklayın:

Pırasalı Et Haşlama Tarifi

5. Zeytinyağlı Pırasa Kavurması

Zeytinyağlı pırasaya bolca limon sıkıp tüketme fikri size pek hoş gelmiyorsa bolca zeytinyağında pırasa kavurması hazırlamaya ne dersiniz? Soğan, sarımsak, domates salçasının da katkılarıyla nefis bir pırasa kavurması hazırlayabilmek için hemen tıklayın:

6. Zeytinyağlı Pırasalı Nohutlu Çorba

Protein ve vitaminler açısından zengin bir çorba pişirip her kaşığında lezzete ve sağlığa doyun diye işte karşınızda zeytinyağlı pırasalı nohutlu çorba! Tereyağı, tavuk, patates gibi malzemelerin de katkılarıyla kusursuz bir lezzet haline gelen bu nefis çorbayla tanışmak için hemen tıklayın.