6 Püf Noktasıyla Ispanaklı Kek Yapımı

Ispanağı farklı birçok haliyle tanıyoruz, ancak birçoğumuz onu kek içinde de kullanabileceğini hem göze hem de damağa hitap eden harika sonuçlara ulaşabileceğini bilmiyor. Oysa ıspanaklı kek, kulağa hoş gelmiyor olsa da sonuçları gerçekten mükemmel bir tarif. Tabii, sıraladığımız püf noktalarına dikkat ettiğinizde… Yazımızın devamında ıspanaklı kek yapımının püf noktalarını, ıspanaklı kek yapımında önemli olanları öğrenebilirsiniz. İşte detaylar…

Migros’tan sofralarınızı şenlendirecek Migros Un, hemen satın almak için tıklayın!

1.Oda Sıcaklığında Malzemeler Kullanın

Kek yapımında en önemli noktalardan biri, malzemelerin sıcaklığıdır. Oda sıcaklığında malzemeler kullanarak tüm malzemelerin çok daha kolay karışmasını sağlayabilirsiniz, ıspanaklı kekin daha iyi kabarmasını katkıda bulunabilirsiniz.

2.Önce Sıvı Malzemeleri Çırpın

Mükemmel bir ıspanaklı kek yapmak istiyorsanız öncelikle süt, yumurta, yağ gibi sıvı malzemeleri çırpmaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede kek hamurunun topak topak olmasını engelleyebilir, başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda karışım, açık sarı renk alana kadar çırpmayı sakın unutmayın.

3.Unu Eleyin

Bir kekin lezzeti kadar iyi kabarmış olması da son derece önemlidir. Peki iyi kabaran bir kek için ne yapmalı? Ekleyeceğiniz unu mutlaka eleyin, bu sayede unun eleme sırasında havalanmasını sağlayarak kekin kabarma miktarını arttırın ve harika bir ıspanaklı kek hazırlayın.

4.Taze Ispanak Tercih Edin

Nasılsa kek içerisinde kullanacağım diyip uzun süre bekletilmiş, pörsümeye başlamış ıspanakları değerlendireceğinizi düşünmeyin. Leziz bir ıspanaklı kek yapabilmek için mutlaka mevsimin en taze ıspanaklarını kek yapımı için ayırın.

5.Yıkayın ve Kurutun

Malumunuz, ıspanak temizlenmesi en zor sebzelerden biridir. Bunun için gereken özenin gösterilmesini bekler. Ispanakları iyice temizlemek için mutlaka birkaç kez sudan geçirin. Kumlardan tamamen arındığından emin olduğunuzda kurutmaya geçin. Yıkanan ıspanakları güzelce süzdürün hatta kağıt havlu üzerinde bekleterek iyice kurumalarını sağlayın. Bu sayede kek hamurunun suyla karışmasını önleyerek lezzetini bozmayın.

6.Ispanakları Pişirmeyin

Ispanaklı kek yapımında bir de ıspanakları pişirmeniz gerektiğini, size ek bir zahmet çıkacağını düşünmeyin. Ispanakları iyice temizleyip kuruttuktan sonra püre haline getirmek üzere mutfak robotunuzun içine yerleştirin. Bu aşamanın daha kolay olması, mutfak robotunuzun zorlanmaması için yarım çay bardağı su ya da süt de ekleyebilirsiniz. Daha sonra ıspanak püresini hiç bekletmeden hazırlamış olduğunuz kek hamuruna ekleyebilirsiniz. Bekletirseniz kıvamı, kokusu ve rengi değişecek, sonuçların kötüleşmesine neden olacaktır.

7.Krem Şantiye Bulayın

Sıra geldi ıspanaklı keki bambaşka bir görünüme büründürmeye! Ispanaklı keki pişirip iyice soğuttuktan sonra dışını tamamen krem şantiyle kaplayın. Daha sonra toz antep fıstığı, renkli şekerlemelerle süsleyin. Bu sayede hem lezzeti hem de görünümü harika, özel davetlere yaraşır bir ıspanaklı kek hazırlayın.