7 Adımda “Hindi Pişirme Sanatı”

Yeni yılda çam ağacı ve Noel Baba‘dan rol çalan, tadı ile damakları çatlatan ve dahası adeta bir “sükse” sembolü lezzet… Tavuktan hallice, civcivden irice…  Hoş geldin hindiciğim! Her yiğidin bir hindi yapışı vardır elbette. Bu yazımızda size kendi yiğitliğimizi anlatmak istedik ve sizin için tam 7 adet hindi pişirme tüyosu hazırladık. Hindiyle haşır neşir olmadan önce bunları mutlaka deneyin; hindi size minnettar kalacaktır. Okuduktan sonra da sizi MigrosTV‘de bekleyen birbirinden özel hindi tariflerinden birini seçin. Sofranız lezzetle göz doldurdukça da bizi anın! 🙂
1414800000-f93849cf68412f8da67aa0b61cd3b1ed

1- “Lezzetle Beni!”

Hindinin hası, nar gibi kızarmasından belli olur. İşte size altın-kahve hindinin püf noktası; bal. Pişme süresi bitmeden 15 dakika önce 3-4 yemek kaşığı balı ılık suyla inceltin ve fırçayla hindinin üzerine bir güzel sürün. Anında solaryum etkisi yaratacak ve hindinize şık bir “kış bronzluğu” sağlayacaktır. Enfes aroması da cabası.

2- “Baharatla Beni!”

Bir gece önceden şu karışımı yaparak hindiyi bir güzel ovun; 1/3 tuz, damak tadınıza uygun otlar ve biber. Bir gece bu şekilde dinlenen hindinin ertesi gün dönüşü muhteşem olacaktır.

3- “Mikroplarımdan Arındır Beni!”

Malum, etler mikrop yuvası! Bunu önlemek için ihtiyacınız olan tek şey soğuk, çivi gibi soğuk bir su. Hindiyi bir poşete koyun ve soğuk suyun içine bırakın. Ya da bir diğer alternatif, buz gibi akan suyun altında 3-4 dakika tutun. Bakterisiz hayat, oh ne rahat!

1414800000-981c03548c9294d72ad77cb94e64b673

4- “Malzemele Beni”

Hindinin içini doldurmak keyifli ve lezzetli ancak en ufak bir ısı ıskalaması sonucu tüm malzemeler hindinin içine de yapışabilir. Hal böyle olunca da ortaya pek hoş bir görüntü çıkmaz tabi. Bunu önlemek için malzemeleri ince bir tülbendin içine koyun ve hindiyi bu şekilde doldurun. Servis ederken tülbendi çıkarın ve yapışmamış sebzelerin keyfini çıkarın!

5- “Farklı Aromala Beni!”

İşte size sihirli bir yöntem. İhtiyacınız olan balbiberiye ve adaçayı. Bu üçünü güzelce karıştırın ve bir fırça yardımı ile hindinin üzerine sürün. Adaçayının kattığı aromayı damaklarınız da konuklarınız da uzun süre unutamayacak.

6- “Çevir Beni!”

Hindiyi pişirmeden önce göğüs kısmı aşağı gelecek şekilde ters çevirin. Bu, etin yanmasını önleyecektir. Pişmeye yakın yeniden çevirin ve yukarıda bahsettiğimiz bal karışımını sürün; hindiniz nar gibi kızarırken, içi de şahane pişmiş olacaktır.

1414800000-3ca129685bc0ee62a4010763628eb594

7- “Sakın Yakma Beni!”

Bunu önlemenin yegâne yolu et termometresi! Malum hindi tepside durduğu gibi durmaz. Tam servis edecekken dışı nar içi har bir hindi görünümü istemeyiz elbette. Hindinin “ben oldum” seviyesi 165°F’dır. Termometreler bu rakamı gösterdi mi hindiyi fırından çıkarın. Artık kendi kanatları ile servise hazır.

Tabi hindinin “yapılması gerekenler”i kadar “aman dikkat” noktaları da var elbette. Daha önce sizin için kaleme almıştık. Hindi pişirmeye başlamadan önce şu yazıyı da mutlaka okuyun!

Yılbaşı akşamı “ellerine sağlık“, “nefis olmuş”, “formülü isterim” cümlelerinin havalarda uçuşması dileğiyle…