7 Püf Noktasıyla Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Kış sebzelerinin gözdesi olan kerevizden mükemmel bir yemek hazırlamak için kollar sıvandıysa yazımızın detaylarını inceleyebilirsiniz. İşte leziz bir kereviz yemeği yapmanın 7 püf noktası…

1.Doğru Kerevizi Seçin

Belki de kereviz yemeği sevmemenizin asıl nedeni bu zamana kadar yanlış kereviz seçimi yapmanızdan kaynaklanıyordur. O halde öncelikle doğru kereviz seçmenin püf noktalarına bakalım. Kereviz; içinin kof kof olma riskini taşıyan sebzelerden biridir, bu nedenle ele alındığında hafif değil de ağır olması, dokunulduğunda tok bir his vermesi kerevizin içinin boş olmadığına iyi bir işarettir. Bunun yanı sıra dışı çok kararmış olmayan, mümkün olduğunca parlak görünen bir kereviz seçerek yemeğin çok daha iştah kabartıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

2.Kararmalarını Önleyin

Kereviz, soyulduktan sonra kısa sürede kararan sebzelerden biridir. Bunun için hemen önlem almakta fayda vardır. Kerevizleri soyup doğradıktan sonra limonlu ya da unlu suda bekletin. Bu sayede kerevizlerin kararmasını önleyebilir, daha lezzetli olmalarını sağlayabilirsiniz. Pişirmeden önce suyunu iyice süzmeyi unutmayın.

3.Kokusunu Önleyin

Kereviz sevmeyenlerin şikâyet ettiği ilk şey, kerevizin kötü bir kokuya sahip olmasıdır. İşte sizi bundan kurtaracak, kerevizi sevmenize yardım edecek bir yöntem… Derin bir kabı 1 limon sıktığınız ya da birkaç yemek kaşığı sirke eklediğiniz su ile doldurun, sonra soyup doğradığınız kerevizleri suyun içerisine ekleyin. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra kerevizleri pişirin. Bu yöntem sayesinde kerevizin piştikten sonra kötü kokmasını ve kararmasını engelleyebilirsiniz.

4.Portakal Suyu Kullanın

Kereviz yemeğinin nefis olması için kullanılması gereken en önemli malzemelerden biri portakal suyudur. Taze portakallardan çıkardığınız su sayesinde kereviz yemeğine özel bir lezzet ve hoş bir koku kazandırabilirsiniz. Tazenin yerini pek tutmasa da hazır portakal suyu kullanmak da bir alternatif olabilir.

5.Patates Ekleyin

Çocuğuna yedirebilmek için kerevizin patatese olan uyumu ve benzerliğinden yararlanan anneler iyi bilir; patates kerevizi güzelleştiren en iyi sebzelerden biridir. Kereviz yemeğine biraz da patates doğrayarak daha zengin ve lezzetli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

6.Havucu Unutmayın

Kereviz yemeğinin vitaminini artırmak, renklerini zenginleştirmek için havuç eklemeyi tercih edebilirsiniz. Havuçları kerevize halka şeklinde doğrayıp kereviz yemeğine ekleyerek lezzeti ve faydaları artırabilirsiniz.

7.Dereotu Ekleyin

Mükemmel bir kereviz yemeği için mükemmel bir sunumu da tamamlamanız gerekir. Kereviz yemeğini pişirip soğuttuktan sonra servis ederken üzerine dereotu serpmeyi unutmayın. Bu sayede kereviz yemeğine hoş bir aroma daha katmış olur, aynı zamanda dereotunun da faydalarından yararlanmış olursunuz.