7 Püf Noktasıyla Pazılı Omlet Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminin hem lezzeti hem de vitaminleriyle kurtarıcı sebzelerinden biri olan pazıdan bu kez nefis bir omlet yapmaya ne dersiniz? Güne güzel başlamanıza yardım edecek kahvaltının en önemli üyesi olmaya hazır, günün diğer öğünlerine de çok yakışabilecek pazılı omlet nasıl yapılır yazımızın devamında sizi bekliyor. İşte pazılı omlet yapımının 7 püf noktası…

Şifa dolu pazı Migros’ta! Hemen satın almak için tıklayın!

1.Doğru Pazı Seçin

Pazı her ne kadar en lezzetli sebzelerden biri olsa da omlet tarifi için daha özenle seçmeniz gerekebilir. Bunun için dondurulmuş pazılar yerine mevsiminde çıkmış, bebek pazıları kullanmak daha iyi bir pazılı omlet için doğru adım olacaktır.

2.Peynir ve Kaymak Kullanın

Pazılı omletin lezzetini ve besleyiciliğini artırmaya ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise sevdiğiniz peynir çeşidini pazılı omlet için hazırladığınız diğer yeşilliklerle birlikte karıştırıp daha nefis bir sonuca ulaşabilirsiniz. Bunun için kaşar peyniri, beyaz peynir veya lor peyniri iyi bir seçim olabilir. Hatta lezzeti arttırmak için peynir ile beraber kaymak da ilave edebilirsiniz.

3.Yıkayıp Doğrayın

Pazılı omlet yapımında pazı dışında kullanacağınız taze soğan, maydanoz gibi tüm malzemeleri güzelce yıkayıp kurutun ve her birini ince ince doğrayın. Bu sayede omlete katmaya hazır hale getirebilirsiniz. Aksi takdirde, yani ince ince doğramadığınızda tüm yeşilliklerin ağzınıza takılmasına neden olabilirsiniz.

4.Soteleyin

Doğradığınız tüm sebzelere dilediğiniz çeşitli baharatlar ve tuz ekledikten sonra tavaya ekleyin. Daha sonra tüm malzemeyi zeytinyağı ya da tereyağı içerisinde hafif ateşte soteleyin. Diğer yandan yumurtaları hazırlamaya başlayın.

5.Ayrı Kâsede Çırpın

Her ne kadar nasılsa tüm malzemeler karışacak diye düşünseniz de pazılı omlet yapımında yumurtalara ayrı muamele göstermekte fayda var. Tüm yumurtaları yeşilliklerden ayrı kâsede bir çatal ya da çırpıcı yardımıyla iyice karıştırın ve yeşilliklerin üzerine dökmeye hazır hale getirin.

6.Yağı Kızdırın

Pazılı omletten daha iyi bir sonuç alabilmek için çırptığınız yumurtaları yağ iyice kızdıktan sonra tavaya dökmekte fayda var. Tavayı hafif sallayarak yaklaşık 3-5 dakika kadar kısık ateşte pişirin. Tahta bir spatula yardımıyla omletin alt kısmının pişip pişmediğini kontrol ederek çevirin. Alt kısmı piştikten sonra sebzelerin suyunun etrafa saçılmamasına dikkat ederek omleti çevirin.

7.Dilimleyip Servis Edin

Pazılı omletin piştiğinden emin olduğunuzda ocaktan alıp güzel bir tabağa yerleştirin. Pizza gibi dilimleyip yanına yeşillikler de ekleyerek afiyetle tüketin.