7 Püf Noktasıyla Pırasa Çorbası Nasıl Yapılır?

Pırasadan börek, yemek, graten gibi farklı seçenekler hazırlamaktan hoşlanıyorsanız pırasa çorbasını da sevme ihtimaliniz oldukça yüksek demektir. Tam da kış mevsimine yaraşır, K vitamini bakımından oldukça zengin olan pırasa çorbasını bebekten yetişkine herkese sunabilir, onlara farklı bir lezzet deneyimi yaşatabilirsiniz. Peki nasıl?

Yazımızın devamında pırasayı sevdirecek pırasa çorbası yapımını püf noktalarıyla anlattık. İşte detaylar…

1. Doğru Pırasaları Seçin

İyi bir pırasa çorbası yapmak için doğru pırasaları seçmek en önemli adımdır. Bunun için pırasa çorbası yapımında kullanacağınız pırasaların kalın kabuklu olmamasına dikkat edin. İnce kabuklu ve taptaze pırasa kullanarak yaptığınız pırasa çorbasının çok daha leziz olduğunu göreceksiniz.

2. Rengini Güzelleştirin

Yemeğin lezzeti kadar görünümünü de önemseyenlerdenseniz pırasa çorbası yaparken dikkatli olmakta fayda var. Eğer pırasa çorbanızın daha hoş bir renge sahip olmasını istiyorsanız pırasanın yeşil kısımlarını kullanmamak iyi bir karar olabilir.

3. Güzelce Kavurun

Pırasa çorbası yapımının ilk aşamalarından biri olan kavurma aşamasında sakın diğer işlere dalıp kavurma süresini uzatarak pırasa ve soğanların dibinin tutmasına neden olmayın. Pırasa ve soğanları gerekirse sürekli karıştırarak yanmadan, güzelce kavrulmalarını sağlayın.

4. Ek Malzemelerden Yararlanın

Pırasa çorbasının daha lezzetli ve besin değerleri açısından daha zengin olmasını istiyorsanız içerisine kereviz, ıspanak gibi diğer kış sebzelerinden ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda 1-2 çorba kaşığı ekleyeceğiniz pirinç ya da bulgur, bir tutam toz şeker, tercihe göre et ya da tavuk suyu da katarak daha etkileyici bir lezzete ulaşabilirsiniz.

5. Kıvamı Dengeleyin

Çorba yapımında en zorlayıcı adımlardan biri çorbanın ideal bir kıvamda olmasını sağlamaktır. Pırasa çorbasının iyi bir kıvamda olması için bir miktar undan yararlanabilirsiniz. Eğer ki pırasa çorbası çok sıvı olursa içerisine azar azar un ekleyebilirsiniz.

6. Tortulaşmasını Engelleyin

Pırasa çorbasının pürüzsüz olması için terbiyesini eklemeden önce bir kez mikserden geçirmeyi unutmayın. Böylece ağzınıza takılmayan, daha hoş bir lezzet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Pırasalı Kiş Tarifi

7. Soslar Kullanın

Nefis bir pırasa çorbası hazırladığınıza inanıyorsunuz fakat işinizin bittiğini sanmayın. Sırada pırasa çorbasını güzel soslarla tamamlayıp hem lezzetini hem de sunumunu taçlandırmak var. Pırasa çorbasına tereyağlı pul biberli bir sos gezdirebilir, çırpılmış krema ekleyebilir, çıtır ekmeklerle birlikte sunabilirsiniz.