8 Püf Noktasıyla Ispanaklı Lazanya Nasıl Yapılır?

Ünlü çizgifilm kahramanı Garfield’ın favori yiyeceği, İtalyan mutfağının vazgeçilmezi olan lazanyayı bu kez en az Garfield kadar efsanevi olacak haliyle denemeye var mısınız? Genellikle kıymalı haliyle bildiğimiz lazanyayı bu kez mevsimin en taze ıspanaklarıyla yapıp ona hayran olmak istiyorsanız lazanya nasıl yapılır tüm püf noktalarıyla öğrenmek için yazımızın detaylarına geçebilirsiniz. İşte ıspanaklı lazanya yapımının 8 püf noktası…

1.Ispanakları İyi Seçin ve Temizleyin

Leziz bir ıspanaklı lazanya için ıspanakların en genç olanlarını tercih etmeniz gerekir. İnce yapraklı ve taptaze bir ıspanak alıp işe koyulabilirsiniz. Ispanakları bol suda, kumu tamamen gidene kadar yıkamayı unutmayın.

2.Yağ Tercihini Belirleyin

Ispanakları doğradıktan sonra hangi yağda sotelemek istediğinizi belirleyin. Daha hafif lezzette bir lazanya yapmak istiyorsanız zeytinyağı, “Biraz ağırlaştırsak fena olmaz.” diyorsanız tereyağını tercih edebilirsiniz.

3.Baharat Ekleyin

Yağda sotelediğiniz ıspanakların lezzetini artırmak için mutlaka baharat çeşitlerinden yardım almayı unutmayın. Soteleme sırasında ıspanaklara karabiber, kimyon, kırmızı pul biber gibi sevdiğiniz tüm baharatları ekleyerek çok daha lezzetli sonuçlar elde edin.

4.Ateşi Ayarlayın

Ispanak, pişirilme sırasında suyunu kolayca salan bir sebze olduğundan ocağın ateşini iyi ayarlamanız gerekir. Ispanakların çok sulanmasını önlemek, lazanyayı daha kolay ve daha lezzetli bir şekilde yapabilmek için ocak ateşini yükseltebilirsiniz.

5.Pratikleştirin

Lazanya keyfinize hemen ulaşmak istiyor, lazanya yapımını kolaylaştırmak istiyorsanız ön pişirme gerektirmeyen lazanyaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede ıspanaklı lazanyanın pişme süresini kısaltabilirsiniz.

6.Beşamel Sosu Kusursuzlaştırın

Ispanaklı lazanyanın en önemli malzemelerinden biri olan beşamel sosun kusursuz olması için eşit oranda un ve tereyağı kullanmaya dikkat edin. Sütü yavaşça eklerken sosu çırpmaya devam ederek beşamel sosun topak topak olmasını engelleyin. Beşamel sos kıvamını alınca tuz ve karabiber eklemeyi unutmayın.

7.Örgü Oluşturun

Ispanaklı lazanyanın dağılmasını önlemek için lazanya dilimlerini özenle yerleştirmeniz gerekir. Bunun için lazanya dilimlerini bir kata yatay, bir kata dikey olarak yerleştirebilirsiniz. Bu sayede güçlü bir örgü oluşturur, servis sırasında lazanyanın dağılmasını önlemiş olursunuz.

8.Kaşar Peyniri Ekleyin

Leziz bir ıspanaklı lazanya yapımının en önemli noktalarından biri de rendelenmiş kaşar peyniri eklemektir. Fırına yollanmaya hazır hale getirdiğiniz ıspanaklı lazanyayı rendelenmiş bolca kaşar peyniriyle süslemeyi sakın unutmayın.