9 Püf Noktasıyla Lahana Sarma Nasıl Yapılır?

Lahana sarma; zeytinyağlı yemekler denince ağızları sulandıran, gözleri güldüren lezzetlerden biridir. Yanında yoğurtla ya da üzerinde gezdirilen bolca limonla afiyetle tüketilir. Lahana sarmalarını birer ikişer tüketmek pek keyiflidir de pişirmesi biraz kafa karıştırabilir. Yazımızın devamı lahana sarma yapımı konusunda kafası karışanlara geliyor. Mükemmel bir lahana sarma nasıl yapılır, lahana sarma yaparken nelere dikkat edilir, lahana sarma yapımının püf noktaları nelerdir gibi soruların cevapları için buyurun detaylara…

Lahana sarmanın olmazsa olmazı beyaz pirinç Migros’ta! Hemen satın almak için tıklayın!

1.Gevşek Lahana Seçin

Sarma için alacağınız beyaz lahananın sıkı yapraklı değil, gevşek yapıda olmasına dikkat edin. Bu sayede lahana piştikten sonra yaprakları gövdeden daha kolay bir şekilde ayırabilir, sarmaya hazır hale getirebilirsiniz.

2.Pirinci Hazırlayın

Yaprak sarmanın aksine lahana sarma yapımında bulgur da kullanılabilir; ancak yine de genel olarak pirinç tercih edilir. O halde pirinci lahana sarma için doğru bir şekilde hazırlamak gerekir. Peki nasıl? Öncelikle daha kolay pişmesi için pirinci mutlaka ılık suda bekleterek yumuşamalarını sağlayın. Daha sonra pirinçleri nişastadan arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Bu sayede lahana sarmanın içinin çiğ kalmasını önleyebilir, daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

3.Sıkı Sarmayın

Lahana sarmayı daha sıkı bir şekilde sardığınızda daha hoş bir görünüm elde ettiğinizi düşünebilirsiniz; ancak bu pişirdikten sonra lahana sarmalarının patlamasına neden olabilir. İçindeki pirinçlerin pişme sırasında şişeceğini hesaba katarak yaprakları çok sıkı sarmak yerine gevşek bırakmaya dikkat edin. Bu sayede hem lahana sarmaların daha iyi pişmesini sağlar hem de dağılmalarını önleyerek hoş bir sunum yakalayabilirsiniz.

4.Parlak Kısmı Dışarıda Bırakın

Parlak mı parlak, iştah açıcı lahana sarmalar yapmak istiyorsanız sarma sırasında yaprakların yapısına dikkat edin. Yaprakların parlak kısımlarını dışarıda bırakacak şekilde harcı mat kısmına doldurun. Aynı zamanda lahana sarmalar piştikten sonra kapağı aralık tencere içerisinde soğutmak da lahana sarmaların parlak görünümlü olmasını sağlayacaktır.

5.Kalın Yaprakları Ayırın

Lahana sarmanın lezzetli olmasını istiyorsanız daha genç ve taze yapraklardan kullanmaya dikkat edin. Kalın ve damarlı yaprakları sarmak yerine tencerenin dibine yerleştirerek lahana sarmalarının tencere dibine yapışmasını önleyebilir, daha güvenli bir pişirme süreciyle daha lezzetli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

6.Limon Tuzundan Yararlanın

Sarma çeşitlerinin hafif ekşi lezzete sahip olmasından hoşlanıyorsanız pişirme sırasında tencereye bir çay kaşığı kadar limon tuzu ekleyebilirsiniz. Bu sayede hafif ekşi lahana sarmalar pişirebilirsiniz.

7.Porselen Tabak Kullanın

Lahana sarmasının dağılmaması için pişirme sırasında da önlem almanız gerekir. Bunun için porselen tabak iyi bir fikir olabilir. Tencere içerisinde pişmeye bırakılan sarmalar üzerine önce porselen tabak koyup sonra tencerenin kapağını kapatın. Bu sayede pişirme sürecinde yaprakların açılmasını önler, dağılmayan lahana sarmalar yapabilirsiniz.

8.Kontrollü Pişirin

Lahana sarmaları çiğ bırakmadan iyi bir kıvamda pişirebilmek için ocak ateşini iyi ayarlamanız gerekir. Lahana sarmayı kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte yumuşayana kadar kontrollü bir şekilde pişirebilir, tam kıvamında sonuçlar elde edebilirsiniz.

9.Kapağını Açmayın

Lahana sarmanın iyi bir şekilde pişmesini istiyorsanız pişirme sürecinde tencere kapağını sık sık açmamaya özen gösterin. Bu sayede tencere içerisindeki ısı dengesini bozmaz, bütün sarmaları iyi bir şekilde pişirebilirsiniz.