Acaba Bizi Neler Bekliyor: 2017 Yemek Trendleri

Damak tadımıza hoş geldi ya da gelmedi; içinde bulunduğumuz sene bize pek çok farklı tat getirdi. Hindistan cevizi yağı mesela ya da avokado ya da avokado yağının sıklıkla kullanıldığı tarifler veya ananaslı tarifler… Hele o ananas yok mu; ızgarasını bile yapmışlığımız var! Izgara ananas tarifini izlemediyseniz buyurun.

Evet, koskoca bir yılı geride bırakırken gözümüz de soframız da 2017‘yi heyecanla bekliyor. Bakalım bu sene yemek trendlerinde neler ile tanışacağız, sizin için araştırdık.

Pinterest‘te paylaşılan 2017 yemek trendlerine göre bu sene bunlar pek revaçta!

1- Sebze Cipsi

İlk trendimiz sebzelerden geliyor ancak bir farkla… Geleneksel sebze yemeğinden ziyade daha çok onları cips olarak da tüketeceğimiz bir yıl bizi bekler. İçimize doğmuşcasına geçtiğimiz dönemde hazırladığımız kabak cipsi geldi aklımıza. Kabak cipsi nasıl yapılır sorusunun lezzetli yanıtı için tıklayın.

kabakli-cips

2- Bol Tahıllı Yiyecekler

Tabaklardan sağlık fışkıracak desek yeridir. Özellikle tam tahıllı lezzetler bu sene sıra sıra serpilecek soframıza.

tahil

3- Ahtapot

Deniz mahsullerinin en lezzetli olanlarından biri bu sene sık sık karşımızda olacağa benziyor; ahtapot. Salatası olur, söğüş olur, yemeği olur. Tercih size kalmış.

ahtapot

4- Ev Yapımı Pizzalar

Özellikle ‘naan‘ adı verilen tandır ekmeğinden yapılan pizza. Tercihiniz geleneksel pizza tariflerinden yanaysa elbette sizi şuraya davet edelim. Evde yapılan pratik pizza tarifleri için tıklayın.

pizza

5- Lahana Turşusu

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan lahana turşusu bu sene de sofralarda yerini alacak.

Lahana Turşusu Tarifi

6- Üzüm Çekirdeği Yağı

Hmmm… Yemeklere de farklı bir lezzet katacağı şüphesiz ancak denilene göre zeytinyağının tahtını sallamaya aday bile olabilir, bizden söylemesi.

uzum1

Yemek trendleri bunları gösterir. Önemli olan kendi damak tadımız ile popüler yiyecekleri nasıl harmanlayacağımız elbette.

2016 iyisiyle ve ne yazık ki kötüsüyle de bizden pek çok şey aldı. Şimdi yeni bir yıl var önümüzde. 2017’de ağzımızın tadının hiç bozulmaması dileğiyle…