Aroması Baş Döndürür: Acıbadem Kurabiyesi

Badem sevenin onu sevmemesi mümkün değil bir kere. Düşünün ki yumurta akı, toz şeker ve yoğun miktarda toz badem bir araya geliyor. Kısık ateşte sürekli karıştırılarak pişirildikten sonra elde edilen hamurla tek atımlık lezzet bombası kurabiyeler hazırlanıyor. Bu kurabiyede yağ ve un yok. Hatta kabartma tozu da yok, tüm bunlar yerine küçük püf noktaları ve sırları var bu kurabiyenin…

Minik minik hazırlayabileceğiniz kurabiyeleri büyük ölçülerde hazırlayabilir, kapağı kapalı cam kavanozda taze taze muhafaza edebilirsiniz.

Acıbadem Kurabiyesi Tarifi

20 adet

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

2 su bardağı toz badem

1+3/4 su bardağı toz şeker

7 adet yumurta akı

1 adet taze sıkılmış limon suyu

Püf noktası:

Pişirme işlemini kontrollü olarak gerçekleştirmeye dikkat edin. Yumurta aklarını dikkatli bir şekilde ayırmaya özen gösterin. Pişirme işlemi sonrasında dağılması ağırlaşan karışım olmuş demektir.

Hazırladığınız kurabiyeleri daha kolay ve dikkatli bir şekilde ayırmak için pişirme kağıdını nemli bir havlu üzerine alıp bekletebilirsiniz.

Pişirme önerisi:

Hazırladığınız acıbadem kurabiyesi hamuruna arzuya göre az miktarda acıbadem aroması katabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Acıbadem kurabiyesi hamurunu hazırlamak için; derin bir tencereye aldığınız yumurta akı, badem unu olarak da satın alabileceğiniz toz badem ve toz şekeri bir çırpıcı yardımıyla sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika kadar pişirin.

Kıvam alan karışımı mümkünse mermer bir tezgâh üzerine alıp taze sıkılmış limon suyu ekledikten sonra bir spatula yardımıyla karıştırıp soğutun.

Oda sıcaklığına gelen hamuru, krema sıkma poşetine doldurup yağlı kâğıt serili fırın tepsisine aralıklı olarak sıkın.

Düşük ısıda ağır ağır pişmesi gerektiğinden önceden ısıtılmış 130 derece fırında 25-30 dakika kadar pişirin. Sonrasında 160 dereceye çıkardığınız fırında, 8-10 dakika kadar pişirmeye devam edip hafif bir renk aldıklarında fırından çıkartın.

Sıcak tepsiyi nemli bir bez serili mutfak tezgâhı üzerine alıp soğuyana kadar dinlendirin. Yağlı kâğıt üzerinden dikkatli bir şekilde kaldırdığınız kurabiyeleri birbirlerine yapıştırıp servis edin.