Acısı, Baharatı; Bekle Bizi Meksika Mutfağı!

Çok eskilere uzanıyoruz, 9 bin yıl önceye; kakao, vanilya, avakado, domates, çili, yer fıstığı ve mısırın anavatanına gidiyoruz. Meksika mutfağı bizi bekler, hazırsanız başlıyoruz!Bu acıyı çekmek çok lezzetli!

Meksika denince sizin de ağzınızda bir yanma, gözlerinizde bir buğulanma, damaklarınızda bir “şaplatma” hissi uyanıyor mu? Meksika mutfağının olmazsa olmazı acı soslar akla gelince ne mümkün hissiz kalmak! Gelin şu “his” mevzusuna değinelim.

Ballı Lokma Tatlısı Tarifi

Efendim malumunuz acı sosları ile ünlü bir mutfaktayız bu ay. Evvela soslar ile tanışalım, tadışalım, kaynaşalım. Damağımıza ilk takılan sos Puebla. Sosun ilginç bir hikayesi var. Puebla’da bir rahibe, kralın ziyareti için bir ziyafet verecektir ve ona çok değişik bir yemek hazırlanmasını ister. Rahibeler, içinde çeşitli otlardan acılara ve hatta çikolataya kadar birçok şey barındıran bir harman hazırlarlar ve bunu birkaç gün boyunca kaynatırlar. Ortaya çıkan sonuç oldukça dikkat çekici olur; koyu ve tatlımsı bir sos. Bu sosu krala ikram edilecek olan hindinin üzerine dökerler ve günümüze kadar uzanan enfes bir lezzetin ilk adımı o günlerde atılmış olur. Bu sosun, et ve tavuk yemeklerinde en çok kullanılan sos olduğunu da belirtelim. Bir diğer sosa Mayalar’ın yerleşim yeri olan Yukatan’da rastlıyoruz. Adını yerleşim yerinden alan Yukatan sosu, meyveli sos severlerin favorisi. Örneğin tavuk yemeklerinde portakal, mantar ve karabiberden oluşan bir sos kullanılırken, et yemeklerinde muzlu soslar kullanarak değişik lezzetler sunuluyor damaklara… Şimdi üzerinize kalın bir şeyler alın, deniz kıyısına; Veracruz‘a gidiyoruz. Deniz kıyısı olması nedeniyle buradaki mönülerde genellikle balık ve diğer deniz ürünlerinden oluşan yemekler sunulur. Balıkların sosu özel olarak hazırlanır; domates, zeytin ve acı biber şart! Yazımızın başında Meksika’nın avakadonun anavatanı olduğundan bahsetmiştik ki Guacamole da konumuzun esas kahramanı olarak çıkıyor karşımıza. İçeriğinde küp şeklinde soğan ve avakado püresi bulunan bu nefis sosu mutlaka deneyimleyin!

Meksika’nın bol acılı mutfağından enfes bir tarif hazırladık. Soğan, biber ve domatesin Meksika fasulyesi ile harmanlandığı bu pratik ve leziz tarifi kaçırmayın.Acılı meksika fasülyesi tarifi için tıklayın! 
meksika_mutfağı
12.000 yıl derken?Evet, tam anlamıyla 12.000 yıl öncesine gidiyor ve Meksika denince ilk akla gelen lezzetlerden birini konuk ediyoruz soframıza; tortilla. İsmini İspanyolca “yuvarlak pasta” anlamına gelen “torta” kelimesinden alan tortilla; buğday veya mısır unundan yapılan ince ve yuvarlak bir yufka. Her öğünde yenen tortilla, bizdeki ekmek kadar “olmazsa olmaz”. Tortillalar yalnızca ekmek olarak değil aynı zamanda üstü çeşitli malzemelerle süslenerek pizza olarak da yapılıyor. O zaman da bildiğimiz tortilla, oluyor bize: tamale, flauto, buritto ya da quesadilla…
Meksika mutfağından farklı bir lezzet arayanlar için hazırlanmış meksika çorbası tarifi burada! Tak tak taco!

Tortilla’dan yapılan yemeklerin en yaygını taco. Tortillanın ikiye katlanıp içinin marul, rende peynir, domates ve yeşil biber gibi malzemelerle doldurulmasıyla oluşuyor. Tıpkı tortillada olduğu gibi taco da içine giren malzemelere göre farklı isimler ile konuk oluyor tabaklarımıza.
taco
Meksika mutfağını bunlarla sınırlamak elbette imkansız. Anlatacaklarımız bitmedi, bir daha ki aya efsanevi Fajita, söz! Beklemede ve afiyetle kalın!