Şipşak Kahvaltıların Kahramanı: Açma

Ilık süt, ılık su, yaş maya, yumurta, zeytinyağı, toz şeker, tuz ve elenmiş un ilavesiyle hazırlanan mayalı bir hamur… Küçük parçalara ayrıldıktan sonra saç örgüsü şekli veriliyor, çırpılmış yumurta sarısı ve çörek otu ilavesiyle önceden ısıtılmış fırında renk alana kadar pişiriliyor.

Fırından çıkmış açmalar ile vakitsiz yapılan kahvaltılar lezzetleniyor, sade olarak hazırlayabileceğiniz açma hamuruna arzuya göre peynir ve dilimlenmiş siyah zeytinler de katılabiliyor.

Açma Tarifi

12 adet

Hazırlık süresi: 60 dakika

Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

Hamuru için:

½ su bardağı ılık süt

½ su bardağı ılık su

½ paket yaş maya

1 adet yumurta

½ su bardağı zeytinyağı

2 yemek kaşığı toz şeker

3,5 su bardağı un

1 tatlı kaşığı tuz

Üzeri için:

1 adet yumurta sarısı

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı çörek otu

Püf noktası:

Sıvı karışımını hazırlayıp azar azar un eklediğiniz açma hamurunu, iyice özleşene kadar yaklaşık 10 dakika kadar yoğurmaya ve en az 60 dakika kadar mayalandırmaya özen gösterin.

Şekil verdikten sonra fırın tepsisine dizdiğiniz açma hamurlarını tepsi mayası denilen son mayalandırma işlemi için

Pişirme önerisi:

Parçalara ayırdığınız hamurların büyüklüklerine adet sayısı değişiklik gösterebilir.

Nasıl Yapılır?

Derin dondurucudan çıkartıp oda sıcaklığında çözdürdüğünüz yaş mayayı, ılık süt ve ılık suyla karıştırıp mayanın aktive olması için oda sıcaklığında 10 dakika kadar bekletin.

Toz şeker, tuz, zeytinyağı ve oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurta ilavesiyle karıştırıp pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayın.

Elde ettiğiniz sıvı karışıma elenmiş unu azar azar ekleyip katı bir kıvam alması için tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.

Toparlanmaya başlayan açma hamurunu iyice özleşene kadar yoğurun. Yağlı kâğıt serili, temiz bir karıştırma kabına aldığınız hamurun üzerine hafif nemli bir bez kapatıp mayalanması için 60 dakika kadar oda sıcaklığında mayalandırın.

Küçük parçalara ayırdığınız hamurlara saç örgüsü şeklini verdikten sonra yağlı kâğıt serili fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin.

Az miktarda zeytinyağıyla çırpılmış yumurta sarısı sürüp çörek otu serptikten sonra önceden ısıtılmış 170 derece fırında üzerleri kızarıp kabarana kadar pişirin. Oda sıcaklığında, mümkünse bir ızgara teli üzerinde dinlendirdikten sonra ılık olarak servis edin.