Adana’ya Özgü 4 Nefis Lezzet

Dünyadaki en güzel mutfaklardan birine sahibiz, kimseler kusura bakmasın! Haritamızın her bölgesinin mutfağında birbirinden lezzetli, birbirinden özgün ve kendine hayran bırakan yemekler var. Onlardan en şenlikli, en leziz yemeklerin piştiği mutfaklardan biri de Adana’ya ait. Adana mutfağı, özellikle de et ve kebap kültürünün temsilciliğini yaparken bayrağı epey önde taşıyor. Farklı kültürlerden izleri ve baharatları en doğru yerde kullanmaları ile şahane sonuçları tabaklara taşıyan Adana halkı, parmakları yedirtiyor parmakları! Adana’nın birbirinden lezzetli o güzelim yemekleri saymakla bitmiyor; ama birkaçı ile tanışmakla başlayabilirsiniz. En yakın zamanda, en doğru yerde tatmanız dileğiyle!

1. Adana Kebabı

Adana ve Adana yemekleri diye bir liste hazırlıyorsak baş tacı lezzetten bahsetmezsek epey haksızlık ederiz. Tabii ki Adana kebap! Koyun etinden yapılır, kuyruk yağı ve kırmızı biberle harmanlanır ve midemizde salınır da salınır! Acısı bile şefkatlidir, içini ısıtır insanın. Hele ki o yağını salarken şöyle sizin ağız suları da kendini bırakıverir ya hani, ah daha fazla yazamayacağız!

kebap

2. Adana Lahmacunu

Bildiğimiz fındık lahmacundur aslında. Ana yemekten önce fındık kadar küçük olmasa da Adanalılar tarafından küçük bir başlangıç sayılır. Bizden uyarması; başlangıç derken doyabilirsiniz yani, aman dikkat!

ev-lahmacunu-(3)

3. İçli Köfte

İçli köftenin sahibi çoktur; ama asıl sahibi Adanalılardır ona göre! Birçok yerde kızartma ile yapılan içli köfte Adana’da haşlama yöntemi ile pişirilir ve lezzetini daha da ön plana çıkarır. Dışı bulgur, içi kıyma ile dopdolu köfte içimizi dağlar ah dağlar! Adana lahmacunu ile harika bir başlangıç sayılır, ana yemeklere haksızlık edecek kadar da lezzeti ile ön plana çıkabilir.

İçli Köfte Tarifi

4. Bici Bici

Aman da bici bici! Ağız burun yenilecek bir çocuk ismi gibi olsa da ağız buruna bulaştırarak yenilesi bir tatlı kendisi. Rendelenmiş buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbet karışımı ile hazırlanan Adana sıcağından kaçış için tüketilen bici bici, aynı zamanda Akdeniz bölgelerine de yayılmış bir tarif olarak her daim ilgi topluyor.

bici-bici-migrostv

5. Analı Kızlı

Hatay, Gaziantep, Kayseri, Tokat ve Çorum’da da görülen çorbanın asıl sahibi yine Adanalılardır ona göre! Büyüklü küçüklü toplara göre analı kızlı denmiştir sanki. Kıyma, bulgur ve hamur gibi malzemeler ile hazırlanır, kendine hayran bırakır!

anali-kizli