Misketten Gelen Güzellik: Amasya Elması

Son çıkan teknolojilerle kısa sürede genç bir cilde sahip olmak büyük avantaj, kabul ediyoruz. Ancak cilt bakım teknolojileri ne kadar ilerlese de içten gelen güzellik yüzyıllarca revaçta olmaya devam edecek. Sağlıklı beslenmenin yollarından biri olan düzenli meyve tüketimi konusunda mutabıkız. Bu sefer Amasya’nın meşhur elmasının özelliklerini derlemek istedik.

1- Antioksidan özelliği ile yaşlanma karşıtı meyvelerin başında geliyor. Stresi dengeliyor ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.

patlicanin-faydalari-cilt

2- Amasya elmasının bir diğer adı misket elması. Amasya elmasının ilginç özelliği var; ağaç bir sene meyve veriyorsa diğer sene vermiyor. Biraz nazlı galiba 🙂

elma

3- Elmanın bir diğer özelliği kolesterole iyi gelmesi ve kalp sağlığını koruması. Diyaliz hastalarına iyi gelen yiyeceklerden biri olabilir aynı zamanda; böbreğin çalışmasını sağlıyor ve koruyor.

elma

4- Elmayı ısırarak yerseniz, dişlerinizdeki tartarı ve lekeleri temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, belki büyük bir mucize değil ancak elmayı ısırarak yemek diş sağlığını olumlu etkiliyor. Bu arada yeri gelmişken bir dip not verelim; muz kabuğunu dişinize sürterseniz dişleriniz beyazlaşır. 🙂

elmanınfaydaları

5- Eğer yatmadan önce 1 adet elma yerseniz, uykuya dalış sürecinizi sancısız yapabilirsiniz. Uyku sorunları yaşıyor ve çözüm arıyorsanız sizin için kaleme aldığımız  önerilerimize de bir göz atın deriz. Bu arada elmayı çay olarak da tüketebilirsiniz. Elmalı kış çayı tarifi için görselin üzerine tıklayın.

elmali-kis-cayi

6- Elmanın en önemli özelliklerinden biri de tok tutuyor olması. İçerdiği yoğun lif ile uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kalorisi düşük meyvelerin başında geldiğini düşünürsek, iyi bir ‘tok tutan ara öğün‘ önerisi olabilir bizce.

elma

7- Elmanın üzerine tarçın dökerseniz ya da elma yedikten hemen sonra üzerine ceviz ya da badem yerseniz açlık hissinizi bastırırsınız. Elmanın üzerine dökeceğiniz tarçın, tatlı krizinize mucize bir şekilde etki edecek ve anında giderecektir. Şu ara diyete niyetliyseniz, aklınızda bulunsun. Elmayı meyve olarak tüketmek nefis ancak efsane tariflerle harmanlamak da ayrı keyif. Mesela şahane bir elma şekeri ile çocukluğumuza dönmeye ne dersiniz? 🙂

elma_şekeri