Anneler Burada mı? Kuru Meyvelerden Harika Bebek Püreleri Hazırlıyoruz!

Bebeklerini sağlıklı beslemek için annelerin gösterdiği çaba takdire değer. Anneler bebeğime ne hazırlayabilirim diye düşünürken biz de onlarla beraber çalışıp çözüm üretmeyi çok seviyoruz. Eğer hazır mamaları kurtarıcı olarak gören bir anneyseniz kuru meyvelerin de bir o kadar pratik ve üstüne bir de besleyici olduğunu hatırlamamız gerekiyor.

Kuru meyveler tam anlamıyla mineral ve vitamin deposu. Yüksek lif içeriği ile kabızlık için de birebir. Püre yapacak vaktiniz olmadığı zamanlar da kuru meyveleri tek başına ya da taze meyveler ve ezilmiş ceviz içi ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Kurutulmuş Meyve Tarifi

Meyve Sevdiren Kuru Meyve Püresi

Malzemeler: 1,5 su bardağı kadar kuru kayısı, kuru erik, kuru şeftali ve su.

Yapılışı: ½ su bardağı kuru meyveyi üzeri örtülecek kadar su ekleyerek kaynatın ve yumuşayıncaya kadar veya 5 dakika boyunca kısık ateşte tutun. Meyvelerin suyunu süzün (eriklerin çekirdekleri varsa çıkartın) ve püre yapın. Yumuşak bir püre elde etmek için pişirme suyunun birazını ekleyin. Kuru meyveler; pirinç unu ve süt ya da muz, armut veya elma püresiyle iyi gider.

Kuru Meyveli Çikolata Tarifi

İrmikli Kuru Meyve Püresi

Malzemeler: 1 adet hurma, 1 adet gün kurusu kayısı, 2 adet kuru erik, 1 adet küçük incir, 10-12 adet siyah kuru üzüm, 2 ölçek organik irmik, 1,5 su bardağı su.

Yapılışı: Öncelikle kuru üzümleri haşlayın, sıcak üzüm suyuna küçük küçük doğranmış diğer kuru meyveleri ekleyin. 1-2 dakika yumuşadıktan sonra blender ile çekin. Çekirdek ve kabukları kalana kadar süzgeç ile iyice süzün. Çıkan posaya iki ölçek irmik ekleyerek pişirin.

Püf noktası: Meyvelerin boyutuna, bebeğinizin damak tadı ve ayına göre malzemeleri çoğaltıp azaltabilirsiniz.

Sıcakken kavanoza koyup soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Kullanılan ince öğütülmüş irmiğin ölçüsünü kendiniz ayarlayabilir, çok koyu olursa su ekleyebilirsiniz.

kuru_üzüm

Elma Sulu Kuru Meyve Püresi

Malzemeler: 500 gram kuru kayısı, üzüm suyu ya da elma suyu.

Bebeğinize meyve suyu vermek istemiyorsanız içme suyu da kullanabilirsiniz.

Meyve suyu ve kayısıyı 15 dakika kadar kaynatın. Kaynattığınız suyu püre için kullanmak üzere saklayın. Haşlanmış kayısıyı tercih ettiğiniz şekilde (blender ya da çatal yardımıyla) püre haline getirin. Püreyi sulandırmak için ayırdığınız suyu kullanabilirsiniz. Kıvamını yoğunlaştırmak isterseniz de tahıl ürünleri ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂