Aralık Ayı Tazeleri Tezgahta!

Son 3 dedik, son 2 dedik, geldik son 1’e. Artık yepyeni bir yıl kapıda; yeni umutlar, yeni heyecanlar, yeni lezzetler… 2015’i uğurlarken, bir dahaki Aralık ayına kadar özleyeceğimiz lezzetleri şöyle bir derleyelim dedik. Aralık ayı sebze ve meyvelerinden derlediğimiz ‘lezzet haberleri’ başlıyor. Ekran başından ayrılmayın deriz 🙂

aralik-sebzeleri

1- Balkabağı!

Gecelerin sebzesi! Masalların 00:00’dan sonra popüler olan enfes lezzeti. Tarifler meşhur; balkabağı lokmaları, balkabağı tatlısı, balkabaklı mücver, balkabağı çorbası ve daha pek çoğu. Tatmaya istediğiniz lezzetten başlayabilirsiniz, başarılar!

balkabagi

2- Karalahana!

Adı kara ama sofrada aydınlanıyor desek yeridir. Karalahananın şimdi tam zamanı. Kokusundan dolayı belki sevmiyor olabilirsiniz ya da belki de tadı hiç damak zevkinize hitap etmiyordur. Ancak her zamanki iddiamızı bu tarifimizde de koyuyoruz kusura bakmayın! Öyle bir karalahana çorbası hazırladık ki, ezberleri bozmaya hazır olun!

karalahana

3- Pazı!

Ispanağın kardeşi, sofraların enfes yeşili. Pazı demek illa geleneksel tarifler yapmanız anlamına gelmiyor. Pazıyı çok farklı şekilde de sofralarınızla buluşturabilirsiniz. Örneğin üçgen pazı dolması, pazılı barbun tava, pazılı börek, yoğurtlu pazı dolması gibi. Tüm tarifleri sizin için çektik, MigrosTV’de yayına aldık. Görüntülü izlemek için tıklayın!

pazi

4- Kestane!

Yansın sobalar, ısınsın fırınlar; kestane geldi! Kış ayının sevilen kahverengisi kestane şimdi çok popüler. Soyarken zorlanıyorsanız şu videomuzu mutlaka izleyin deriz. Tarif mi dediniz? O da var. Şunlara ne dersiniz; kestaneli iç pilav, fırında kestane, kaymaklı kestane tatlısı.

kestane

5- Ayva

Ayvaları afiyetle yiyoruz! Tok tutma özelliği ile nam salmış ayvanın şimdi tam zamanı. Geleneksel ayva tatlısı ilk akla gelen elbette. Ancak biz bu sefer ayvanın sıra dışı 4 kullanımına değinmek istedik. Buyurun!

ayva

6- Nar

Tam bir kırmızı meyve şöleni! Gün geldi enfes kokteyllerle soframızda yerini aldı, gün geldi ıspanak ile bir olup salata olarak çıktı karşımıza. Hep sevdik, hep seviyoruz! Bakın neler yaptık!

nar

Sofranız bereketli olsun!