Kızarmış da Gelmiş: Avokadolu Ekmek Dilimleri

Atom gücünde bir kahvaltı ya da sağlıklı bir ara öğün. İnce ince dilimlenmiş tam buğday ekmek dilimleri servis tabağına alınır. Zeytinyağı ve taze sıkılmış limon suyuyla marine edilen avokado dilimleri ekmek dilimleri üzerine sürülür. O da yetmezmiş gibi katı yumurta dilimleri eklenir. Taze çekilmiş tane karabiber eşliğinde servis edilir. Pratik bir şekilde hazırladığınız avokadolu ekmek dilimleri soğuk kış günlerine ilaç gibi gelir.

Migros taze reyonları ve Sanal Market‘te bulabileceğiniz olgun avokadolarla ara öğün ve kahvaltılarınız için harikalar yaratabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Avokadolu Ekmek Dilimleri Tarifi

4 kişilik

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 5 dakika

Malzemeler:

4 dilim tam buğday ekmeği
4 adet yumurta
2 adet olgun avokado
4 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
1 çay kaşığı pul biber
½ çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber
¼ çay kaşığı tuz

Püf noktası:

Zeytinyağı ve taze sıkılmış limon suyu ilavesiyle marine ettiğiniz avokadoları dilimler halinde de ekmek dilimleri üzerine yerleştirebilir, marinasyon karışımına az miktarda nar ekşisi ekleyebilirsiniz.

Olgunlaşmış avokadolar kullanmayı tercih edin.

Pişirme önerisi:

Yumurtaları arzu ettiğiniz kıvamda haşlayarak kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

İnce ince dilimlenmiş tam buğday ekmeklerini fırın ya da tost makinesinde kısa bir süre ısıtın.

Oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurtaları orta ateşte arzu ettiğiniz kıvama gelene kadar haşlayıp soğuttuktan sonra kabuklarını soyun.

Olgunlaşmış avokadoları ortadan ikiye kesip kabuklarını soyun. Keskin bir bıçak yardımıyla orta kısmında bulunan çekirdeği çıkartıp ince ince dilimleyin.

Çatal yardımıyla ezerek püre haline getirdiğiniz avokado dilimlerini; zeytinyağı, taze sıkılmış limon suyu, tuz ve pul biberle marine edin.

Hazırladığınız avokadolu karışımı kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürüp ortadan ikiye kestiğiniz haşlanmış yumurtaları yerleştirin. Taze çekilmiş tane karabiber ilavesiyle soğuk ya da ılık olarak servis edin.