Ayvanın 6 Lezzetli Hali

Sonbahar ile birlikte tezgahlardaki yerini almaya başlayan nefis ayvalar, bazen lezzeti bazen de güzel sarı rengi ile gönülleri çalar. Ancak kabul edilmelidir ki az su içermesi sebebiyle tüketimi daha zor olan bir meyvedir, bu nedenle ondan vazgeçilmesi daha kolay olabilir.

Yazımızın devamında ayvadan vazgeçenleri yolundan döndürebilecek önerileri derledik. Ayvanın meyve hali dışında 6 farklı halini siz de deneyerek faydalarından yararlanabilir, belki de ayvayla yeniden barışabilirsiniz. Nasıl mı? İşte detaylar…

1. Ayva Tatlısı

Listemize ayvanın en tatlı, en karşı konulamayacak seçeneğiyle başlamak isteriz, karşınızda ayva tatlısı! Eğer hâlâ denemediyseniz çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz ayva tatlısı, kalorisi düşük bir tatlı seçeneği olarak tarafınızdan sevilmeyi bekliyor bizden söylemesi!

2. Ayva Dolması

Biber, patlıcan, kabak gibi sebzelerden dolma yapmaktan sıkıldıysanız ve biraz yenilik istiyorsanız size ayvayla da dolma yapabileceğinizi bildirmek isteriz. Osmanlı mutfağının vazgeçilmez tariflerinden biri olan ayva dolmasını tıpkı diğer dolmalarda kullandığınız malzemelerle hazırlamak mümkün. Ayva dolması hazırlayarak sıra dışı bir sofra kurabilir; gözlerinizi sunuma, vücudunuzu vitamine doyurabilirsiniz.

3. Ayva Reçeli

İşte size ayvanın kahvaltılarınızı süsleyecek hali; ayva reçeli! Mevsimin en taze ayvalarını doğrayıp şekerle kaynatarak kolayca hazırlayabileceğiniz ayva reçeliyle ayvanın vitaminlerinden faydalanmanın tam zamanı!

4. Ayva Kompostosu

Yemeklerinize eşlik edecek, bağışıklığınızı güçlendirecek, faydalı bir seçenek arıyorsanız ayvadan komposto yapabilirsiniz. Lezzeti ve mis kokusu ile çocukluğunuza ışınlanmak da lezzetin bonusu olur!

5. Ayva Turşusu

Ayvayı daha da faydalı hale getirmek istemez misiniz? Cevabınız evet ise mevsimin en güzel ayvalarından turşu kurmayı deneyebilirsiniz. Sonbahar aylarında kurup kış boyunca keyifle tüketebileceğiniz ayvanın turşu haline bayılacak, probiyotik özeliği sayesinde bağırsaklarınız için iyi bir şey yapacaksınız.

6. Garnitür

Ayvadan tek başına yararlanmak istemiyorsanız onu bir garnitür olarak düşünüp farklı tariflerde kullanabilirsiniz. Pilav, salata, sebze ve hatta et yemekleri gibi birçok seçeneğe ayva ekleyerek sıra dışı ve daha faydalı bir lezzet yakalayabilirsiniz.