Bakla Nasıl Pişirilir, 8 Pişirme Önerisi

Tüm sene beklenen lezzetler vardır. Yeni mevsimin en müjdeli haberidir onların çıkmış olması. Kış mevsiminin portakalı, yaz mevsiminin karpuzu, bahar mevsiminin eriği gibi karşı koyamayacağımız yiyeceklerden bahsediyoruz. Bakla da baharı müjdeleyen lezzetlerden biri. Madem yılın belli zamanlarında geliyor, onu tüm misafirperverliğimizle ağırlamalı, en iyi şekilde pişirmeliyiz. İşte bakla pişirirken dikkat etmeniz gerekenler!

bakla

1. Renginin Kararmaması İçin…

Derin bir kap seçin ve içerisine 1-2 çorba kaşığı kadar un ekleyin, yarım limon suyu sıkın daha sonra iyice karıştırın. Ayıkladığınız baklaları karışımın içerisine ekleyin ve pişirene kadar bekletin. Daha sonra baklaları pişirmek için tencereye koyacakken süzmeyi unutmayın. Böylece baklalar rengini kaybedip kötü bir kararma yaşamayacaktır. Aynı sonuca bakla pişerken de tencereye limon suyu ya da tuz ekleyerek ulaşabilirsiniz.

baklanin-faydalari

2. Alırken Dikkat Edin

Alışveriş esnasında ne kadar doğru baklayı seçerseniz yemek de o kadar lezzetli olacak demektir. Baklanın üzerinin deliksiz ve yıpranmamış olmasına dikkat edin. Renginin yeşil, görünümünün canlı olduğu, çok yumuşak olmayan baklaları seçmeye özen gösterin.

bakla-nasil-pisirilir

3. İyi Bir Kıvam İçin…

Yemeğe göz kararınca, bir miktar un ekleyerek zeytinyağlı suyunun doğru bir kıvam almasına yardımcı olabilirsiniz.

bakla-nasil-yapilir

4. Kılçıklara Dikkat

Bakla, bazı diğer sebzeler gibi oldukça kılçıklı bir yapıya sahiptir. Daha lezzetli bir yemek için baklaları pişirmeden önce güzel bir soyacak yardımıyla kılçıklarını iyice ayıklamaya dikkat etmelisiniz.

bakla-tarifi

5. Güzel Bir Renk İçin…

Bakla pişirirken kavurduğunuz soğanlara az bir miktar domates ya da biber salçası katarak hem hoş bir görünüm hem de lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.

shutterstock_603941717

6. Pirinç ya da Bulgur Yardımı

Bakla yemeği pişerken kaynamış sıcak suyuna bir miktar bulgur ya da beyaz pirinç ekleyerek lezzetini daha da artırabilirsiniz.

bakla-faydalari

7. Zeytinyağının Kalitesi Önemli

Zeytinyağlı bir yemekte dikkat etmeniz gereken ilk nokta iyi bir zeytinyağı seçmektir. Kaliteli, sızma zeytinyağı ile ortaya muhteşem bir bakla yemeği çıkarabilirsiniz.

bakla-tarifleri

8. Dereotu Kullanın

Eğer seviyorsanız dereotu, muhteşem bir detaydır. Aromatik lezzette, mis kokulu bir bakla yemeği için bir miktar dereotu eklemeyi unutmayın.