Baklagil Pişirirken Yapılan 9 Hata

Özellikle kış aylarında sofralarınızdan eksik olmayan, vitamin deposu baklagilleri pişirirken her zamanki yöntemlerinizin hatalı olabileceğini biliyor musunuz? İşte baklagilleri pişirirken hemen hemen herkesin yaptığı 9 hata…

baklagil

1)      Karbonat Eklemeyin

Süreyi kısaltmak adına bakliyatın suyuna karbonat eklemek çok yapılan bir işlem fakat eklemiş olduğunuz karbonat baklagillerinizin tüm vitamin ve minerallerinin de kaybolmasına sebep oluyor. Biraz emek ve sabırla güzelce pişmiş vitamin dolu bir kuru fasulye yemek için beklemeye değmez mi sizce?

2)      Köpük Köpük Olmuş Haşlama Suyunu Süzün

Besin ve mineral kaybı olmaması adına haşlama suyunun süzülmemesi gerektiği söylenir fakat yedikten sonra rahatsızlık vermemesi için haşlama suyunun yüzeyinde beliren köpükleri süzün.

3)      Yüksek Ateşte Pişirmeyin

Tüm baklagiller kısık ateşte, yavaş yavaş pişirilmelidir. Hızlı pişmesi adına ocağı sonuna kadar açarsanız baklagillerinizi kabukları pişerken çıkıp soyulacaktır.

4)      Pişirme Esnasında Soğuk Su Eklemeyin

Baklagilinizi pişirme esnasında su eklemeniz gerekiyorsa soğuk değil sıcak su eklemelisiniz. Eğer soğuk su eklerseniz bakliyatınızın sertleşmesine sebep olursunuz.

5)      Tuzu En Başta Atmayın

Sadece baklagiller için her yemek için geçerli olan bir kural bu aslında. Eğer en baştan tuzu atarsanız pişirme süreniz uzar. Bu yüzden tuzu yemeğinizin pişmesine yakın bir aşamada eklemelisiniz.

6)      Bol Su Ekleyin

Özellikle kuru bakliyatlar piştiği zaman bile suyunu çekmeye devam ettiği için elinizi korkak alıştırmadan bakliyatınıza bol su ekleyin. Böylece yemeğinizin altı da tutmamış olacaktır.

7)      Güveç Yaparken Fırını Yüksek Derecede Çalıştırmayın

Bakliyatınızın lezzetine lezzet katmak için güveçte yapmaya karar verdiniz ama içerisindeki proteinlerden de vazgeçmemek adına fırınınızı 100 derece ve altındaki sıcaklıklarda çalıştırmalısınız.

8)      Et Seçimine Dikkat

Etli kuru fasulye yaparken kuşbaşı dana etini tercih etmelisiniz. Dana etinin pişerken saldığı su fasulyenizi daha lezzetli hale getirecektir. 

9)      Pişer Pişmez Servis Etmeyin

İçinde et olan baklagil yemeklerinizi hemen servis etmeyin. Pişirdikten sonra biraz bekleyin ki içerisindeki et suyunu salarak yemeğinizi daha lezzetli hale getirsin.