Zamana ve Midelere Dost 15 Dakikalık Balık Tarifleri

Yaz akşamlarının ve kalabalık sofraların vazgeçilmezi balık, bundan sonra pişirme zorluğu ile gözünüzü korkutmayacak. 15 dakikada hazır olacak tariflerimize ek olarak yazımızın sonuna balık kokusundan kurtulmak için küçük ipuçları da bıraktık. Hepinize şimdiden afiyet olsun.

Sole Meunière: Nam-ı Diğer Unlu Balık 

Fileto balıklarımızı unluyoruz ve silkeleyerek fazla undan kurtuluyoruz. Tereyağını tavada eritiyoruz. Balıklarımızı pişirdikten sonra tavanın altını kısarak tereyağını bekletmeye devam ediyoruz. Filetoların üstüne kıyılmış maydanoz döküyoruz. Her fileto üzerine bir tatlı kaşığı limon suyu döküyoruz. Son olarak  beklettiğimiz tereyağını balıkların üzerinden geçiyoruz ve yemeğimiz servis için hazır.

unlu-balik

Saumon laqué: Nam-ı Diğer Ballı Soya Soslu Somon

Somon filetolarımızı baharatlıyoruz ve teflon tavaya biraz zeytin yağı döküp balıkları pişiriyoruz. Balıkları aldıktan sonra sıcak tavaya bir kaşık bal döküyoruz ve rengi değişene kadar pişiriyoruz. Ardından bir yemek kaşığı pirinç sirkesi ekleyerek yumuşatıyoruz ve 2 yemek kaşığı soya sosu döküyoruz. Balıklarımızı hazırladığımız karışımın içine ekleyip 1-2 dakika daha pişiriyoruz ve sunum için hazırız.

balli-balik

Bir Ege Klasiği: Izgara Balık

Temizlediğimiz balıklara zeytinyağı sürüp ızgarada sıkıştırıyoruz. Her yüzü 7-8 dakika  ateşe tutuyoruz. Klasik elektrikli ızgara kullanımında zeytin yağının az kullanılmasını öneririz.  15 dakika içinde balıklarımız servise hazır olacaktır.

izgara-balik

Ve Bonus Notu: Balık Kokusuna Elveda 

Günün sorusu: Mutfağa sinen balık kokusu nasıl çıkar? 

Eğer balıkları ızgarada pişiriyorsanız, aralarına defne yaprağı koyabilirsiniz. Kızartma yapıyorsanız, yağın içine bir tutam maydanoz koymanız kokuyu engelleyecektir. Ocakta limon kabuğu yakmak veya şeker eritmek de mutfağınızın kokmamasını sağlayacaktır.

defne_yaprağı

Elinizdeki balık kokusundan kurtulmak için de elinizi kahve telvesi, sıcak çay, limon, sirke, karbonat veya metal sabun ile yıkayabilirsiniz.

Balık yapmak artık hem kolay, hem hızlı, hem de kokusuz.