Aman Hadi Hayırlısı: Ballı Lokma Tatlısı

Kuru maya ilavesiyle hazırlanan mayalı bir hamur tatlısı ballı lokma tatlısı. Mini mini yuvarlanan lokmalar, derin bir tencerede kızdırılan yağda renk alana kadar kızartılıyor. Şerbetin önceden hazırlanmış ve oldukça soğumuş olması çok önemli. Nar gibi kızaran lokma tatlısı, bekletilmeden soğuk şerbet ile buluşturulup ılık ya da sıcak olarak servis ediliyor. Taze taze, çıtır çıtır yenilen şerbetli tatlının tadına doyum olmuyor.

Ballı Lokma Tatlısı Tarifi

5 kişilik

Hazırlık süresi: 30 dakika

Pişirme süresi: 60 dakika

Malzemeler:

500 gram un

2 su bardağı ılık süt

10 gram kuru maya

½ tatlı kaşığı toz şeker

½ çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı sirke

Şerbeti için:

3 su bardağı toz şeker

3 su bardağı su

2 yemek kaşığı bal

Kızartmak için:

4 su bardağı ayçiçek yağı

Püf noktası:

Önceden hazırladığınız şerbeti, oda sıcaklığında ılık bir hale getirdikten sonra buzdolabında soğutun. Lokmaların tencereye yapışmaması ve fazla yağ çekmemesi için; kızartma işlemini derin bir tencerede ve bol yağ ilavesiyle gerçekleştirin.

Kızgın yağa attığınız lokma parçalarının küçük olmasına dikkat edin, pişirme sırasında büyüyeceğini unutmayın.

Kızaran lokmaları şerbet karışımında çok fazla bekletmeyin, bir iki tur karıştırıp alın. Fazla şerbetinin akması için tel süzgeç üzerinde dinlendirin.

Servis önerisi:

Dış kısımlarının yumuşamaması için; hazırladığınız tatlıları taze taze ve bekletmeden servis edin.

Nasıl Yapılır?

Tatlının şerbeti için; derin bir tencereye aldığınız toz şeker ve suyu, şeker taneleri tamamen eriyene kadar karıştırın. Ocağa aldığınız şerbet karışımını, kısık ateşte 20 dakika kadar kaynatın. Kıvam alan şerbeti oda ısısında beklettikten sonra bal ekleyip soğuması için buzdolabına kaldırın.

Tatlının hamuru için; ılık süt ve kuru mayayı derin bir karıştırma kabına alıp bir çırpıcı yardımıyla karıştırın.

Toz şeker, tuz, sirke ve elenmiş un ilave ettiğiniz karışımı, elektrikli bir çırpıcı yardımıyla tüm malzemeler özleşene karıştırmaya devam edin. Üzerini kapattığınız hamuru, 30 dakika kadar oda sıcaklığında mayalandırın.

Kızartma işleminde kullanacağınız ayçiçek yağını derin bir tencerede kızdırın. Soğuttuğunuz şerbet karışımını dolaptan çıkartın.

Yağlanmış bir tatlı kaşığı yardımıyla aldığınız mayalı hamuru, elinizle yuvarladıktan sonra kızgın yağa bırakın. Aynı işlemi parti parti diğer hamur parçaları için de uygulayın. Yağın ısısını kontrollü olarak düşürmeyi unutmayın.

Yağın içinde yüzerek her tarafı eşit olarak kızarmış hamur toplarını bekletmeden şerbet karışımına bırakın. 10-15 saniye kadar beklettikten sonra fazla şerbetini süzdürerek alın. Aynı işlemi hamur karışımı bitene kadar uygulayın.

Servis tabaklarına aldığınız ballı lokma tatlılarını arzuya göre ince çekilmiş toz Antep fıstığı ya da bal ilavesiyle ılık ya da sıcak olarak bekletmeden servis edin.