Bayrama Özel Her Güne Bir Tarif

Bayram haftasına özel nefis bir menü ile karşınızdayız. Hepsi çok lezzetli, kolay ve keyifle yapabileceğiniz tarifler. Mutlaka deneyin…

1. Patates Karnıyarık

Mutfakların kadim dostu patates, bu kez karnıyarık lezzeti veriyor.

Patlıcana rakip; Patates karnıyarık

patates-karniyarik

2. Çilekli Smoothie Kasesi

Çilekli smoothie kasesi, renkli ve çok tatlı!

Bayram ferahlığı; Çilekli smoothie kasesi

cilekli-smoothie

3. Ev Yapımı Baklava

Baklava bu kez çok hafif ve çok pratik. Ev yapımı baklava tarifimiz bayram sofralarına çok yakışacak.

Ev lezzeti ile çok hafif; Ev Yapımı Baklava

anne-baklavasi

4. Etli Ekmek

Etli ekmek denince aklınıza ne geliyor? Konya? Kastamonu? Ayran? Çay? Ya da hepsinden bağımsız kocaman bir LEZZET kelimesi mi?

Bilmeyenler için pide, lahmacun ya da gözlemenin kıymalısı gibi tanımlar yapılabilir; ama asla yeteri kadar açıklayıcı olmaz; çünkü etli ekmeğin tadımlanarak yaşanması gerekir. Etli ekmeğin en güzel yapıldığı iller olarak kabul edilen Konya ya da Kastamonu’dan olmayabilirsiniz; ama kendi mutfağınızda harikalar yaratabilirsiniz!

Evde de olur; Etli ekmek

etliekmek_tarifi

5. Şeftali Şerbeti

Osmanlı’dan günümüze eşsiz tatlar MigrosTV’de! Bu kez şerbet tariflerimize bir yenisini daha ekledik. Tarihin lezzet dolu sayfalarında, hiç duymadığınız ve belki de deneyimlemediğiniz farklı lezzetler hazırlamaya devam ediyoruz. Sıradaki tarifimiz; şeftali şerbeti. Tadı nefis, sunumu şahane oldu. Siz de mutlaka deneyin, sofranızı şerbetle tatlandırın.

Bayramın tadı; Şeftali şerbeti

Şeftali Şerbeti Tarifi

6. Dana Kavurma

Özellikle bayram sofralarının aranan ismidir o! Tane tane dökülen pirinç pilavına da şahane bir şekilde yarenlik eder, çay-su böreği ikilisinin yanına da çok mu çok yakışır. Et sevmeyen insanlar için bile “Kavurma yaptım ama?” cümlesi duyulduğunda akan sular durmaz, çünkü ağzın sularına bir türlü engel olunamaz. Ağzınızda tel tel ayrılacak, her bir lokmada sizi bulutlara taşıyacak bu lezzet bir harika olacak hanımlar beyler!

Bayram sofrasına yakışır; Dana kavurma

dana_kavurma

7. Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Vazgeçilmez lezzetlerimizden birini yapıyoruz; zeytinyağlı yaprak sarma. Sarma yapmadan önce asma yapraklarını suda bekletip 4-5 kez yıkamayı unutmayın. Asma yaprakları çok tuzlu olduğundan sarmanızın da bol tuzlu olması muhtemel. Önceden suda bekletmeniz, dolmanızın daha leziz olmasını sağlayacaktır.

Bayram sofrasına hafif bir lezzet; Yaprak sarma

yaprak-dolmasi