En Tatlı Köpükler: Beze

Sarılarından dikkatli bir şekilde ayrılmış yumurta aklarının uzun süre çırpılmasıyla elde edilen bir köpük deryası beze. Profesyonel mutfaklarda kullanılan bir diğer adıyla mereng. Biraz sabır ve kuvvet gerektiren bu işlem 10 dakika kadar sürüyor. Kıvam alan karışım yağlı kâğıt serili fırın tepsisine benekler halinde döküldükten sonra düşük ısıda, uzun süre pişiyor. İstenirse bin bir renkli ve çeşitli aromalarda hazırlanabiliyor.

Beze Tarifi

24 adet

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 60 dakika

Malzemeler:

5 adet yumurta akı

1,5 su bardağı pudra şekeri

1/5 çay kaşığı tuz

Püf noktası:

Yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayrı ayrı kaplara ayırmaya dikkat edin. Yumurta aklarını uzun bir süre çırpmanız ve aldığı kıvam çok önemli.

Fırın ısısı maksimum 110 derece olmalı ve iç kısımlarının çiğ kalmaması için pişirme süresini uzun tutmalısınız.

Pişirme önerisi:

Beze karışımına renk renk gıda boyaları ekleyerek farklı renk ve aromalarda bezeler hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Derin bir kaba aktardığınız yumurta aklarını çok az miktarda tuz ilavesiyle çırpmaya başlayın.

Ölçülü pudra şekerini azar azar ekleyip çırpma işlemini yüksek devirde, 10 dakika kadar sürdürün.

İçerisinde pütürlük kalmayan, parlak renkli ve yoğun kıvamlı çırpılmış yumurta aklarını uç kısmına duy takılı krema sıkma poşeti içerisine doldurun.

Yağlı kâğıt serili fırın tepsisine aralıklı olarak yıldız şeklinde sıktığınız bezeleri, önceden ısıtılmış 100-110 derece fırında, 55-60 dakika kadar pişirin.

Fırından çıkardıktan sonra oda ısısında dinlendirdiğiniz bezeleri dikkatli bir şekilde yağlı kâğıtlarından kaldırıp servis edin.