Bir Tutamıyla Harikalar Yaratan 5 Baharat!

Akşama misafiriniz vardır; saatlerinizi mutfakta geçirmeye çoktan hazırsınızdır, yemek tarifleri ve ölçüleri ise buzdolabınızın üzerine yapıştırılmıştır bile. Unutulmaz bir akşam yemeği için malzemeler elinizin altında, kafanızda soru yok; emin ve hazırsınız. İşte başlıyorsunuz; fırın önceden ısıtıldı, etler terbiye edildi… Biraz patates, soğan takviyesi; acı ise işin başlangıç hikayesi!

Uzun süren emek ve dakikaların ardından yemeğiniz hazırdır, sıra tadımda. Çekmeceden çıkarıyorsunuz bir çatal ve başlıyorsunuz “emeğinizi” tırtıklamaya. Acısı yerinde, tuzu da… Ama sanki bir şeyler eksik; limon? Yok değil sanki biraz daha ekşi tatlı bir sos gibi. Çok damak çatlatmayan ve yemeğin tadını bozmayan… Belki biraz köri? Yok, bu da değil… İşte bu ikileme düştüğünüzde aslında “bir tutamlık” serpme, lezzeti bambaşka bir serüvene sürükleyebiliyor zaman zaman. Önemli olan o “bir tutamlık serpme“yi doğru zamanda doğru yemeğe ekleyebilmek. Sizin için, yemeği son anda bambaşka bir lezzete dönüştüren o meşhur “bir tutam”ları araştırdık. İşte nokta atışı ile yemeği uçuran 5 baharat!

baharat

1- Tarçın!

Bu baharatın kullanımı sonsuz; sütlaca tatlı, ete baharatlı… Tek bir tarçın tozu ya da çubuğu yemeğinizi A’dan Z’ye taşıyabilir. Pilav yaparken bir daha kaynama suyuna bir çubuk tarçın atmayı deneyin. Bakın neler oluyor! Bu arada sadece tatlı değil yemeklerde de tarçını özgürce kullanın, mesela tarçınlı Çerkez tavuğu nasıl geliyor kulağınıza? 

nanetarcincayi

2- Balzamik Sirke!

Ev yapımı salataların en güzel giysisi balzamik sirkenin anavatanı İtalya. Domates çorbasına bir iki damla damlatmayı denediniz mi? Tattaki müthiş değişime inanamayacaksınız. Bir diğer lezzet önerimiz de dana antrikot ile balzamik sirkenin büyük aşkı! Misafirleriniz bu lezzeti uzun süre unutamayacak.

pekmezli sirkeli salata sosu

3- Soya Sosu!

JaponyaÇin ve Güney Asya mutfağının benzersiz lezzeti soya sosu. Tuz yerine kullanabileceğiniz bu sos ile her yemek “en” olmayı hak eder. İşte onlardan biri: Soya soslu tavuklu noodleBu tarifimizi kaçırmayın!


Soya

4- Hardal Tohumu!

Bu baharatkara turp ya da wasabi‘ye oranla daha az yoğunlukta. Hafta sonu omletiniz için şahane bir lezzet, şahane bir dokunuş. Bir deneyin deriz! Unutmadan, hafta sonu kahvaltı keyfinize yakışacak tarifler MigrosTV‘de. Siz hangisini tercih ederdiniz? 

hardal

5- Kakule!

Hazırlanın, Sri Lanka‘ya gidiyoruz! Pankekinize enfes bir lezzet katmasının yanı sıra bir diğer özelliği de kahvenize şeker olarak atabilmeniz. Mutlaka deneyin! 

kakule_tarifi

Yemeğin son dokunuşu enfes baharatlarla evinizin gurmesi olun! İhtiyacınız olan tüm malzemeleri tek tıkla Migros Sanal Market‘ten sipariş edebilirsiniz. Eğer “Biraz hava almak bana #iyigelecek ” diyenlerdenseniz, size en yakın Migros’u öğrenmek için tıklayın.