Bu Hafta Menüde Ne Var?

Bu hafta da nefis lezzetler kısa ve kolay videolarıyla MigrosTV’de.

1. Ayva Marmelatı

Ev bütçesini düşünen, meyvelerden binlerce çeşit yaratıp faydalanmayı sevenler iyi bilir; marmelat bir mutfağın en lezzetli, en faydalı kurtarıcılarından biridir. Yeri gelir kahvaltılarda minik minik kâseleri doldurup ekmeklerin üzerine sürülmeyi bekler; yeri gelir tatlı, kek, pasta kurabiye gibi tüm leziz seçeneklerin lezzetine lezzet katar! Akışkan kıvamı, fayda dolu tatlı lezzeti ve tüm vitaminleri ile en sağlıklı seçeneklerden biridir.

Lezzetli mi lezzetli; ayva marmelatı

2. Armutlu Pizza

Farklı lezzetleri denemeyi sevenler, meyvelerden yepyeni tarifler üretmeye bayılanlar, armutu hangi tarifin içerisinde görürse görsün heyecanlananlar; sıradaki tarifimiz sizin için geliyor! Mevsimin en güzel armutlarıyla şöyle meyve sevmeyen ama pizzaya bayılanlara akıl karıştırıcı bir seçenek sunmaya, ezberleri unutturup herkesi şaşırtmaya hazır mısınız?

Değişiklik isteyenlere; Armutlu pizza tarifi

3. Ayva Hoşafı

Birçok meyveden yapılabilen hoşaf, özellikle eski zamanlardaki sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bazen başlı başına bir öğün yerine geçer bazense ana yemeğin yanına yakışabilecek en iyi seçenektir. Öylesine besleyici, öylesine lezzetlidir. Biraz büyükanne tarifidir, biraz çocukluğa özlemdir. Mis kokusu, nefis lezzeti ile çocuklara da yetişkinlere de sağlık kazandırmaya hazır; bağışıklık sistemini güçlendiren en iyi takviyelerden biridir.

büyükanne tarifi; Ayva Hoşafı

4. Greyfurt Reçeli

Güne zengin bir kahvaltı sofrası ile başlamaktan daha güzel bir şey varsa o da güne birbirinden leziz reçel seçenekleri ile dolu bir kahvaltı sofrası ile başlamaktır! Siz de böyle düşünüyorsanız bu tarifimize bayılacaksınız! Biliyorsunuz her şeyden reçel yapabilen bir toplumuz, bu özelliğimizi bu kez greyfurt ile sürdüreceğiz!

Kahvaltının yanında; Greyfurt reçeli 

5. Muffin

Sıcacık bir içeceğin yanına, yumuşacık bir kek gelirse hangi gün güzelleşmez ki? Peki ya sunumu çok daha hoş hale getirsek ve içerisine nefis vişne taneleri ekleyip mini mini, lezzeti içinden taşan nefis muffinler hazırlasak nasıl olur? Bizce şahane olur, sizce de öyleyse tarifin tüm detayları videomuzda sizi
bekliyor!

mini mini kek; Muffin 

6. Etimek Tatlısı

Şerbetli ve sütlü tatlılar arasında seçim yapamayıp “En güzeli ikisini birlikte tüketelim.” diyorsanız bu tarif önerimize bayılacaksınız! Çünkü; şerbet ile ıslatılan etimekler, bol süt ile hazırlanan muhallebi ve krem şanti ile buluşunca tüm kararsızlıklara inat, bambaşka, büyüleyici bir lezzet oluveriyor!
Pratik, yumuşacık ve nefis bir tatlı ile tanışmak istiyorsanız işte detaylar… Borcama yatırılan etimekler; şerbet dökülüp yumuşatıldıktan sonra muhallebi, krem şanti ve Hindistan cevizi ile üzeri kapatılıp tatlı bir uyku için buzdolabına doğru yollanıyor.

şerbetli ve sütlü tatlı; Etimek tatlısı

7. Ayva Yaprağı Çayı

Sıcacık çaylar; kış aylarını sevmeyenlere sevdirecek bir neden, sevenlere ise çok daha iyi hale getirecek seçeneklerdir.
Tatlısını, dolmasını, reçelini yaptığımız, zaman zaman da sadece dilimleyip keyifle tükettiğimiz, hafif mayhoş, kendine has lezzetiyle sevilen ayvaların bu kez yapraklarından yararlanalım dedik ve şifa dolu, sıcacık bir çay hazırladık.

sıcacık bir çay, Ayva yaprağı çayı

 

Ayva Yaprağı Çayı Tarifi