Bu Hafta MigrosTV Tarifleriyle Ne Pişirsek?

Her gün yenileri eklenen yüzlerce video mutfakta yardımcınız olmak ve yeni lezzetler için ilham vermek için sizi bekliyor. Bu hafta da her güne bir tarif önerimizi kaçırmayın, yemek saatlerine lezzetle hazırlanın!

Kıymalı Tepsi Böreği

Bize bir yufka verin, bir tepsi, bir de fırın; hazırlayacağımız lezzet ile dünyayı yerinden oynatalım!

Hani, arasına ne koysak yakışan yufka diyoruz; dumanı üzerinde mis gibi kokusu, çıtır çıtır halleriyle pek bir davetkar böreklerin ana kahramanı? Taptaze yufkaları bulduysak her katına dökülen kıyma tanelerini düşünelim şimdi de! Mmmh! Okudukça gözler ışıldıyor, iştahlar kabarıyor; bir an önce tabaklara dilimlesek de bir çayla midemizin derinlerine kondursak diyoruz değil mi?

kiymali-borek

Puf puf börek: Kıymalı tepsi böreği

Dana Antrikot

Kasabınıza gidip şöyle diyin “Akşama özel misafirlerim gelecek; bana en güzel, en lezzetli etleri ayırıverin.” Kasabınızın seçimine bıraktığınızda karşılaşacağınız sonuç, muhtemelen size ayrılmış antrikotlarla buluşmak olacaktır. Çünkü antrikot, keyifli akşam yemeklerinin başrolünde olabilecek üst seviye bir lezzettir, tartışmaya kapalıdır. Etin en lezzetlisi sizin için ayrıldı, peki ya yetecek mi? Asla. Şimdi kontrol sizde; onu hünerlerinizle nasıl şekillendirecek, ona elinizin lezzetini nasıl geçireceksiniz? Neyse ki bunun için MigrosTV videoları yanınızda!

dana-antrikot

Püf noktalarıyla: Dana antrikot nasıl pişirilir?

Portakal Sulu Ayvalı Kereviz

Daha sağlıklı bir tarif bulamayabilirsiniz! Kış mevsimin sağlık dolu portakal suyu ile kerevizin lezzetini birleştirdik. Portakal sulu ayvalı kereviz salatası tarifi MigrosTV’de.

portakal_sulu_kereviz_salatasi

Tam mevsimi: Portakal Sulu Ayvalı Kereviz

İslim Kebabı

Anadolu’nun unutulmaz lezzeti! İslim kebabı tarifi MigrosTV’de.

islim-kebabi

Geleneksel lezzet: İslim kebabı

Lahmacun

Milli lezzetimiz lahmacun! Seveni çok, sevmeyeni de elbet. Kolayca yeme şekilleri geliştiren de var, tek hamleyle yutan da. “İçine soğan ve yeşillik eklemezsem olmaz.” diyen de var “Yok ben sadece iç harcıyla yetinirim.” diyen de. Lakin herkesin buluştuğu ortak bir nokta vardır ki lahmacunu daha dumanı üzerinde, dürüm haline getirip sarmalarken bile etrafı saran o keskin kokusu bizi kendimizden geçiriyor!

ev_yapimi_lahmacun

Ev yapımı: Lahmacun

Dana Ciğer Kavurma

Ciğer, mutfağımızda önemli bir yeri olan güçlü malzemelerden biridir. Kavurması, sotesi, kızartması, kebabı, şişte olanı, köftesi, böreği, mangalı, hatta çorbası; Antep usulü olanı, Edirne’nin gözdesi, Arnavut’un bi’ tanesi derken liste uzar da uzar… Lakin uzatılmaması gereken tek bir şey vardır ki bu lezzetin, her hali ile sofranın başrol sahibi olmayı hak edecek kadar şahane ve besleyici olduğudur!

ciger_kavurmasi_tarifi

Evde de şahane olur: Ciğer kavurması

Sebzeli Kuzu Haşlama

Besleyici, sağlıklı, hafif bir seçenek mi istediniz? Sebzeli kuzu haşlamaya ne dersiniz? Sebze ve et birlikteliği, damak tatlarınızda dans ediyormuşçasına hiç bu kadar etkileyici olmamıştı! Etin lezzetini özellikle haşlandığında, tüm vitaminini şöylece suya bıraktığında farkına varanlar için bu tarif mükemmel olacak. Sebzeli kuzu haşlama tarifi MigrosTV’de.

kuzu_haslama_tarifi

Uzman Kasap lezzetiyle: Kuzu haşlama