Bu Peynirlere Fransız Kalmayın!

Geçen ay sizlere Fransız mutfağının en güzel lezzetlerinden bahsetmiş, ilerleyen aylarda peynirlere de çatal atacağımıza söz vermiştik. Verdiğimiz sözü tutuyor ve Fransız lezzetleri için koyduğumuz virgülden devam ediyoruz cümlelerimize… İşte adıyla, şanıyla enfes Fransız peynirleri.
1- Salers Peyniri; Sanki Yaşam İksiri
Şimdi tam 2000 yıl öncesine gidiyoruz; volkanik bölgelere. Salers peyniri ilk olarak Maréchal De Sennecterre tarafından yapılıyor. Sonra Fransa kralı XIV. Louis‘e sunuluyor. Sunum sonunda elde edilen “beğeni” ile peynir bugünlere yuvarlanıp geliyor. Kabuğu delik deşik olmuş peynirin olgunlaşma süresi yaklaşık dokuz ay. En güzel yerinin kabuğu olması ve ilk tadıldığında sıradan, fakat şarap ya da bira ile birlikte yendiğinde tadında müthiş bir değişim yaşanması peynirin en önemli özelliklerinden. 30-50 kg’lık bir Salers peyniri üretmek için tam 400 lt sütü hazır etmek gerekiyor.
fransız_peyniri
2- Mimolette Peyniri; Vakit Kaybetmeden Tüketmeli
Mimolette için rotamızı Fransa’nın kuzeyindeki Lille bölgesine çeviriyoruz. Pişmemiş inek sütünden yapılan Mimolette, kırmızıya yakın turuncu bir Fransız peyniri. Turuncu rengin sırrı, yapım sırasında içine katılan Bixa orellana ağacından elde edilen boya. İdeal olgunlaşma süresi 12 ay olan Mimolette peyniri, permesan peynirinin kardeşidir diyebiliriz; tat olarak birbirine oldukça yakın.Mimolette Peyniri
3- Tomme Peyniri; Özelliği Tercih SebebiŞimdi biraz zirveye çıkıyoruz, sıkı giyinin; Fransız Alpler’ine gidiyoruz. Karşımıza Tomme peyniri çıkıyor. Uzun adıyla Tommette de Savoie. Genelde tereyağı üretmek için kaymağı alınan sütlerden yapılıyor. En önemli özelliği çok çok düşük yağ içermesi. Mantar, karamel ve yeşilliklerle bezeli, belki biraz da narenciye tadı içeren ünlü bir Fransız peyniri. Fransızlar tarafından “fakir peyniri” olarak adlandırılsa da içeriği oldukça zengin. Ağırlıklı olarak kurutulmuş et ile tüketilen Tomme, aynı zamanda fırınlanmış etin o hoş kokusuna da sahip. Tomme için bir peynirden çok daha fazlası diyebiliriz!
Tomme Peyniri
4- Brie Peyniri; Kabuğu Bile Yenilesi
Geldik Fransa’nın en beğenilen ve ticareti yapılan peynirine; Brie. Brie peyniri, birbirinden lezzetli çeşitleri ve farklı malzemeleri ile çıkıyor karşımıza; “Düz Brie“, “Otlu Brie“, “Çifte Brie” ve “Üçlü Brie” türleri yalnızca birkaçı. Camembert peyniri ile oldukça benzerlik gösterse de ikisini ayıran en önemli özellik Brie’nın çok daha yağlı olması. Brie peynirinin kabuğunun da yenilebilir olduğunu sözlerimize ekleyelim.
Brie Peyniri