Bu Sefer Salatalığı Yemedik İçtik!

Gün geldi cacığımızı neşelendirdi, gün geldi etli yaprak sarmamıza eşlik etti. Kimi zaman en sancılı diyet günlerimizde kahrımızı çekti, kimi zaman da atmaya kıyamadık bir kavanozun içinde günlerce bizi bekledi. Nazımızın geçtiği özel sebzelerden biri salatalık. Bugüne kadar salatalıkla neler yapmadık ki; salatalık sushi, karpuz ve salatalıklı kokteyl, humuslu salatalık lokmaları ve daha pek çoğu… Şimdi sizlerle yepyeni bir şey paylaşacağız; bu sefer salatalığı yemiyor, içiyoruz! Peki, sonra ne mi oluyor? Buyurun izah edelim.

1- Nefesimizi tazeler!

Salatalık suyu, ağızda kötü koku oluşumuna sebep olan bakterileri pek sevmez. Ağızınızı çalkaladığınız anda nefesinizi ferahlatır ve açar.

salatalik

2- Diyet dostu!

Bir bardak salatalık suyu ortalama 20 kalori civarında. Kalorisi yok denecek kadar az olan bu su, aynı zamanda sizi tok da tutacaktır uzun süre.

diyet

3- Sürpriz içerik!

Faydalı sebzelerden biri olduğunu söylemiştik, şimdi gelelim ispata. Salatalığın içinde magnezyum ve kalsiyumum yanısıra A, C ve B-6 vitamininin de olduğunu biliyor muydunuz?

su

4- Hani Olura… Birden Ferahlık İsterse Canınız…

Nem fazlanıza #iyigelecek bir önerimiz var; salatalık suyu. İçtiğiniz anda, vücudunuzun önemli ölçüde su açığını kapatacak ve verdiği ferahlıkla yaz sıcağından kavrulmanızı engelleyecektir. İçine de belki 1-2 çilek serperiz…

diyet1

5- Detoks hiç bu kadar lezzetli olmamıştı!

Salatalık suyu, iyi bir detoks da aynı zamanda. İçerdiği beta karoten sayesinde, güçlü bir arınma yöntemi. Bir tane önerelim mi hemen? Mesela zencefilli ve salatalıklı detoks suyu kulağa lezzetli geliyor. Buradan, tarifin yapılışını izleyebilirsiniz.

saltalik

6- Cildimizi sever!

Çok sever hem de. Öyle ki, harici olarak salatalıklı bir el kremi dahi sürsek anında etki eder. Bir de içtiğimizi düşünün! İçeriğindeki maddeler sayesinde cilde ışıltı verir ve tıpkı bedenimiz gibi cildimizi de nemlendirir. Doğanın bize verdiği en güzel nemlendiricilerden!

krem

Bizi bu kadar seven, koruyan ve kollayan bir sebze varken kıymetini bilmek gerek değil mi? Biz salatalıklı tariflerimiz ile arkanızdayız merak etmeyin!

Sağlıklı günler dileriz! 🙂