“Bugün Ne Yemek Yapsam?” Sorusuna Bulgurdan Gelen 7 Yanıt

Bulgur, önemli ve ekonomik bir karbonhidrat kaynağıdır. Ve yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz kadar da sağlıklı. Ülkemizde Anadolu lezzetlerinden biri olan bulgurun en lezzetlisi ve doğalı yetişiyor, bu yüzden çok şanslıyız. Sofralarımızın vazgeçilmezi, her evde bulunan bulgurla yapılabilecek ekonomik, sağlıklı ve lezzetli yemekleri bir araya getiriyoruz.

migrostvblog_bulgur_v1_020517

1. Bulgur Pilavı

Tabii ki, en klasik olanla başladık 🙂 Pilav deyince aklımıza ilk pirinç gelse de bulgur pilavının da pabucunu dama atmamak gerekiyor. Üstelik sade bulgur pilavının; sebzeli, şehriyeli, patlıcanlı, meyhane pilavı derken damak tadınıza göre çeşitlendirebileceğiniz bir sürü türü var.

meyhane-pilavi

2. Kısır

Herkesin bildiği ve karşı koyamadığı, aparetif gibi gözükse de insanın karnını doyurana kadar yediği, ev buluşmalarının vazgeçilmezi kısır diğer bir seçeneğimiz. Soğan, domates, salça, bulgur, yağ ve baharatlardan yapılan kısırın içine damak tadınıza göre marul, salatalık turşusu, yeşil soğan ekleyebilir hatta tamamen farklı olmasını istiyorsanız pancarlı kısır tarifini deneyebilirsiniz.

pancarli-kisir-tarifi

3. Fellah Köftesi

Bulgurdan yapılan minik haşlanmış toplar maydanozlu sosla buluşturulur ve görünüşüyle bile iştahınızı açmaya yetecektir. Hem lezzetiyle hem görünüşüyle kalbinizi çalmaya hazır fellah köftesini hala denemediniz mi?

yogurtlu-bulgur-koftesi

4. Mercimek Köftesi

Haşlanmış mercimek ve bulgura, biraz maydanoz, biraz baharat özellikle de kimyon eklediniz mi ortaya enfes bir şey çıkıyor. Hem besleyici hem de lezzetli mercimek köftesiyle sofralarınızı süslemeyi unutmayın.

Mercimek Köftesi

5. Çiğ Köfte

Bulgur mucizesinin en güzel örneği çiğ köfte. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden tüm dünyaya yayılmış bir lezzet. Yoğurması biraz yorucu olsa da ortaya çıkan lezzet ve yarattığı samimi ortam tüm yorgunlukları da alıp götürüyor.

Çiğ Köfte Tarifi

6. Bulgur Salatası

Aynı bulgur pilavı gibi sadece bulgur salatasını da yaratıcılığınıza ve damak zevkinize göre çeşit çeşit yapabilirsiniz. Havaların ısınmasıyla birlikte bu hafif ve midenizi yormayacak olan besini sofralarınıza daha çok dahil edin.

tabule-salatasi-tarifi

7. İçli Köfte

Ağızlarımızın suyunu akıtan nar gibi kızarmış, bol içli bir içli köfte de bulgurun bize sunduğu leziz nimetlerden.

İçli Köfte Tarifi