Onsuz Çay Çok Mutsuz: Çatlak Kurabiye

Tarifin adına bakıp da kurabiyelerimizin mizacının çatlak olduklarını düşünmeyin sakın. Tereyağı ilavesiyle arzuya göre sade ya da kakaolu olarak hazırlanabilen lezzetinden çatlamış kurabiyeler kısa sürede pişiyor. Oda sıcaklığında bekletildikten sonra sertleşip kıvama geliyor. Kakaolu olanları taze sıkılmış portakal suyu, sade olanları ise çay eşliğinde pek seviliyor.

16 Şubat-1 Mart Migroskop döneminde sarı etiketlerle bulacağınız Migros ürünleriyle bu nefis kurabiyeyi hazırlayabilirsiniz.

Çatlak Kurabiye Tarifi

Hazırlık süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 12 dakika

16 adet

Malzemeler:

1 adet yumurta

4 tepeleme yemek kaşığı toz şeker

30 gram tereyağı

6 tepeleme yemek kaşığı un

1 tepeleme yemek kaşığı kakao

2 yemek kaşığı süt

1 paket vanilya

½ paket kabartma tozu

Üzeri için:

4 yemek kaşığı pudra şekeri

Püf noktası:

Önceden ısıtılmış düşük ısılı fırında, kısa süre pişirdiğiniz kurabiyeleri mümkünse bir ızgara teli üzerinde dinlendirdikten sonra servis edin. Kısa süre pişen kurabiyelerin dinlendikçe sertleşeceğini unutmayın.

Tarifte kullandığınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin.

Nasıl Yapılır?

Karıştırma kabına aktardığınız toz şeker ve yumurtayı bir çırpıcı yardımıyla krema kıvamını alana kadar karıştırın. Oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağını katıp çırpma işlemini sürdürün.

Un, kakao, kabartma tozu, vanilya ve az miktarda süt ilavesiyle karıştırma işlemine bir spatula yardımıyla devam edin.

Toparlanan kurabiye hamurunu streç filmle sardıktan sonra 20 dakika kadar buzdolabında soğutun.

Bu sürenin sonunda dolaptan çıkardığınız hamuru küçük parçalara ayırıp avuç içinizde yuvarladıktan sonra pudra şekerine batırın.

Yağlı kâğıt serili bir fırın tepsisine aralıklı olarak dizdiğiniz kurabiyeleri önceden ısıtılmış 170 derece fırında, 10-12 dakika kadar pişirdikten sonra fırından çıkartın.

Sertleşmesi için oda sıcaklığında dinlendirdiğiniz kurabiyeleri arzuya göre yeniden pudra şekeri ilavesiyle servis edin.