Çay İçmek için 6 Muhteşem Sebep

Sabah kahvaltılarımızın ve öğlen atıştırmalarımızın yanında en iyi giden içecek çaydır. Akşam yemeklerinden sonra mideyi yatıştırır ve misafirlerle hoş sohbete en iyi eşlik eden de odur. Çayın en güzellerini bulmanın mümkün olduğu ülkemizde, hele bir de onu bu kadar çok seviyorken, daha da çok sevmemiz için 6 sebep duymaya ne dersiniz?
cay
1) Yeşil çay içerdiği kateşinler sayesinde metabolizmayı hızlandırıyor, yağ yakımını artırarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Tabii şeker ilavesiz içmek şartıyla.

cay-ritueli

2) Kalp krizi riskini azalttığı bilinen siyah çay aynı zamanda damarların düzgün çalışmasını sağlıyor ve kan pıhtılaşmasını önlüyor. Bu da ileri vadede yaşanacak kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı bizleri koruyor.

cayin-faydalari

3) Özellikle poşet siyah çayın göz altı morlukları ve torbalarına etkisi tartışılmaz. Toplantı ya da özel günlerin öncesinde kim bilir kaç defa bizi çay kurtarmıştır değil mi?

cay-keyfi

4) Yeşil çayın ülsere iyi geldiği bilinmekte. Bu mucizevi bitki çayının faydaları saymakla bitmiyor. Fakat yurdumuzun klasiği siyah çayın da susuzluğu sudan bile daha fazla giderdiği söyleniyor.

caylar

5) Hem siyah çay hem de yeşil çay içerdikleri antioksidanlar ile kanser çeşitlerinin çoğundan korunmak için yardımcı oluyor.

6) Tıpkı sarımsak, üzüm çekirdeği, A ve E vitaminleri gibi yeşil çay da alzheimer hastalığının önlenmesinde etkili.